reklamı kapat

POPÜLER

MIT MapLite

MIT’den sürücüsüz araçların en büyük derdini çözecek sistem [Video]

Günümüzde birçok firma aktif olarak sürücüsüz otomobil modelleri geliştiriyor. Ancak bu otomobillerin hepsi çok düzgün yollar için planlanıyor. Ancak herkes bu yolları kullanmıyor. İşte MIT yeni MapLite sistemiyle buna çözüm buluyor.

Sürücüsüz otomobiller bünyelerinde gelişmiş sensörler taşıyor. Ancak bu sensörlerin doğru çalışması için yol çizgilerinin düzgün ve belirgin şekilde çizilmiş olması gerekiyor. Yol çizgileri yüzünden kaza yapan bazı Tesla’ların olduğu biliniyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde dahi çizgilerin hiç olmadığı yollar bulunuyor. Bu yollarda otonom araçların gitmesi mümkün görünmüyor. İşte MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları MapLite sistemiyle bunu değiştiriyor. Alanda aktif isimlerden Toyota‘nın desteğiyle geliştirilen yeni sistem, her yolda hareket edilebilmesine imkan tanıyor. Diğer teknolojilerden farklı olarak 3D haritalar kullanmayan sistem, bunun yerine GPS ile LiDAR üzerine kuruluyor. A ile B noktası arasında sanal bir rota çizen sistem, yolun kenarlarını LiDAR (Lazer temelli) ile belirleyerek sorunsuz şekilde yol alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MIT, MapLite ile geleceği kuruyor

Dediğimiz gibi tüm yollarımız mükemmel olmadığı ve detaylı olarak haritalandırılmadığı için geliştirilen sistem büyük gelecek vadediyor. Üzerinde çalışmalar devam eden sistemin, sürücüsüz geleceği her yere getirmek istediği açıkça görünüyor. Bu da gerçekten çok güzel duruyor. Teknoloji için hazırlanan tanıtım videosu ise direkt olarak aşağıda yer alıyor.

Video