reklamı kapat

POPÜLER

IBM’den sürücüsüz otomobil ve öğrenebilir makineler için önemli patent

30 Mayıs 2017

IBM’in otonom sürüş teknolojileri üzerinde çalışmaları bir bir resmiyet kazanırken patenti alınan yeni teknoloji öğrenebilir makineler için oldukça önemli.

Sürücüsüz otomobillerin yönetilmesi ve sahip olduğu yetilerin geliştirilmesi alanında yoğun bir Ar-Ge süreci yürüten IBM önemli bir patent alarak önümüzdeki günlerde adından söz ettireceğinin sinyallerini vermeye devam ediyor. Öğrenebilir makine sistemi üzerine bir patent alan IBM’in projesinde kazanılan yetiler, acil bir durumda otonom bir aracın kontrolünün sürücüye ya da araç kontrol işlemcisine dinamik bir biçimde devredilmesine olanak sağlıyor. Kazaların önlenmesine ciddi oranda katkı sağlayacak bir güvenlik önlemi olan bu yapı “Sürücüsüz otomobillerin sürüş modlarının kontrolü” adıyla IBM’in oldu.


Patentli sistem, IBM araştırmacıları tarafından biyolojik kognitif yetiler ve beynin davranışları oluşturma biçimine ilişkin yaklaşımı kullanılarak geliştirildi. Nörobilimcilerin gerçekleştirdiği araştırmalarla temeli oluşturulan sisteme baktığımızda olası güvenlik sorunlarının anlık olarak saptanarak sürücüsüz araçların otonom olarak mı yoksa bir insan sürücü tarafından mı kontrol edilmesi gerektiğini belirlemek adına sensörlerden ve yapay zekâdan yararlanan bir modelleme geliştirildiğini görüyoruz. Örneğin, sürücüsüz bir otomobilde arızalı fren sistemi, bozuk bir far ampulü, kısa görüş mesafesi veya kötü yol koşulları gibi operasyonel bir sorun yaşanıyorsa, sistem, bu sorunun ele alınması için araçta bulunan sürücüsüz araç kontrol işlemcisinin mi yoksa bir insan sürücünün mü daha uygun olduğuna ilişkin bir karşılaştırma yapabiliyor ve bunun sonucunda gerekli görülen seçenek otomatik olarak devreye giriyor. Patentin mucitlerinden biri olan IBM’in bölüm yöneticisi James Kozloski; “Sürücüsüz otomobiller gelecek vadediyor ve çok önemli bir potansiyele sahip. Ancak yolcuların ve diğer sürücülerin güvenliğinin korunması otomobil geliştiricilerinin ve üreticilerinin birinci önceliği olmaya devam ediyor. IBM olarak insan beynine ilişkin anlayışımızı kullanabileceğimiz yeni yollar bulmaya ve bu kuruluşların yollardaki sürücüsüz otomobillerin güvenliğini artırmasına yardımcı olabilecek sistemler geliştirmeye odaklanıyoruz.” diyerek gelecek için yeni çözümler üretmeye devam edeceklerini ifade etti. IBM’in sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesine dair aldığı patentler arasında aşağıdaki yetilerin geliştirilmesi öne çıkıyor:

Sürekli öğrenen ve sürücünün, yolcuların ve diğer araçların davranışları doğrultusunda öneride bulunan kognitif yeteneklerle desteklenen kendi kendine öğrenme.
Nesnelerin İnterneti ile bütünleşerek ve değişen konuma bağlı olarak trafik, hava durumu ve mobilite olaylarına bağlanarak kendi kendine bütünleşme.
Diğer araçlarla ve çevrelerindeki dünyayla bağlantı kurarak kendi kendine sosyalleşme.
Sınırlı otomasyona sahipken artık tamamen otonom hale gelerek kendi kendine sürüş.
Sürücünün kişisel tercihlerine uyum sağlayarak kendi kendine yapılandırma.

YORUMLAR