reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz minibüs

Yürekleri ağza getirdi; Sürücüsüz minibüs yayayı ezdi

Yaklaşık beş ay önce başlayan test programı kapsamında yollarda olan sürücüsüz minibüs, karıştığı kazada neyseki can kaybına sebep olmadı.

Otonom sürüş teknolojilerinin piyasaya hediye ettiği önemli isimlerden birisi olan Navya yaklaşık 3 yıldır çalışmalarını sürdürüyor. Fransa merkezli olarak faaliyetlerine devam eden şirket, Google ve NVIDIA gibi devler ile anılma konusunda biraz daha yol kat etmek zorunda. 2017 yılında Amerika’nın Las Vegas kentinde meydana gelen ufak çaplı bir kaza ile gündeme gelen Navya, bu kez de Avusturya’nın başkenti Viyana‘da benzer bir olayın merkezinde. Markanın test programı kapsamında bir süredir sokaklarda gezinen sürücüsüz minibüsü, 30 yaşında bir kadına çarptı. Dış basında da yankı bulan olayda ciddi bir yaralanma olmamasıysa oldukça sevindirici.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz minibüs testleri önemli isimlerle yürütülüyor

SAS shuttle olarak bilinen aracın merkezinde olduğu kazanın oluşumuyla ilgili detaylarsa şimdilik çok net değil. Kaynaklara yer alan bilgilere baktığımızda aracın saatte 12 km/s hızla seyrettiğini ve yayanın ufak çiziklerle olayı atlattığını görebiliyoruz. Geçtiğimiz mart ayı itibarıyla başlayan ve iki farklı araç üzerinden yürülen projede, Avusturya Teknoloji Enstitüsü ve Siemens gibi önemli isimlerin de yer aldığı bilgisi dikkat çekiyor. Üzerinde sürücü için ne bir direksiyon ne de pedal sistemini barındıran SAS shuttle’da radar, GPS, lidar ve kamera sistemlerinin entegre edildiği öğrenebilir makine programlasından faydalanılıyor.