reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz servis aracı ilk iş gününde kaza yaptı [Video]

Amerika’da yürütülen uzun soluklu test sürecinin ardından ilk kez yolcularıyla yola çıkan araç bir tırla ufak çaplı bir kaza yaşadı. Peki olayın sorumlusu sizce hangi taraf?

Advertisement

Dünyaca ünlü otomobil üreticilerinin her organizasyonda biraz daha gelişmiş detaylarda tanıttığı otonom sürüş teknolojilerinin, çeşitli bölgelerde tamamen sürücüsüz olarak kullanımına başlandı bile. Taksi ve minibüs gibi farklı platformlarla süre gelen süreçle ilgili bugün traji komik bir olay radarımıza takıldı. Fransa merkezli bir girişim olan Navya‘nın Amerika’nın Las Vegas kentinde ocak ayından itibaren testlerini gerçekleştirdiği sürücüsüz servis aracı için bugün oldukça önemli bir gündü. 11 aylık testlerin ardından tamamen kullanıma hazır hale gelen aracını ilk mesaisi için asfalta çıkartan geliştirme ekibi kısa süre sonra can sıkıcı bir haber aldı. Gelen bilgideyse ilk iş gününe çıkan servis araçlarının bir tırla çarpıştığı yer alıyordu.

Kazada yaralanan olmadı

Bu haberi ilk duyduğunuz andan itibaren aklınıza “İşte bu kadar övdükleri sürücüsüz otomobiller bu seviyede. Daha ilk gününden kaza yapmış.” diyebilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse biz de bir an böyle düşünmedik değil. Lakin detaylara ve gelen açıklamara bakıldığında kazanın kamyon şoförünün hatasından ötürü gerçekleştiğini öğrendiğimizde durum biraz daha farklı bir boyut aldı. Kazanın ardından sadece ön tamponunda hasar oluşan sürücüsüz servis aracının içerisindeki sekiz yolcu ve kamyon şoföründeyse neyseki herhangi bir yaralanma durumu söz konusu değil. Kamyon şoförünün durması gerektiği yerde durmayarak servise çarptığını belirten yetkililer, insanların sürücüsüz araçları gördüklerindeki tepkilerinin halen oturmadığını ifade ediyor. Günün geri kalanın onarım işlemi için hizmet dışı kalacak olan araç önümüzdeki günden itibaren hizmetine kaldığı yerden devam edecek.

VİDEO