reklamı kapat

POPÜLER

Uber sürücüsüz araç
Uber sürücüsüz araç
Uber sürücüsüz araç
Uber sürücüsüz araç

Sürücüsüz aracı bir yayayı öldüren Uber’den beklenmedik açıklama

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, biliyorsunuz geçtiğimiz ay sürücüsüz test aracıyla ölümlü bir kazaya karışmıştı. İşte bu kazanın ardından testleri durduran firma, bu süreç için beklenmedik bir açıklama yaptı.

Birçok firma sürücüsüz araçların testini yaparken bu konuda ölümlü bir kazaya karşına ilk ismi Uber oldu. Bu kötü kaza sonrasında sürücüsüz araç testlerini hemen durduran firma, sahaya yeniden dönecek gibi görünüyor. Söylenenlerin ve tahminlerin aksine şirket süreci bırakmıyor testlere yeniden başlayacağını belirtiyor. Direkt olarak şirket CEO’su Dara Khosrowshahi‘nin açıklamasına göre testler önünüzdeki bir kaç ay içerisinde yeniden başlıyor. Bu konuda hem resmi makamların hem de kendi araştırmalarının sonucunu bekleyen firma, kısa gelecekten vazgeçmiyor. Karışık detaylara sahip bu ölümlü kazanın süreci bitirmemiş olması birçok kişiyi oldukça şaşırtıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber’in kazasını özetlersek..

Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi geçtiğimiz ay Arizona Tempe’de elinde bisikletle yoldan karşıya geçen Elaine Herzberg isimli kadına çarptı. Bu kaza sonrasında ağır yaralanan 49 yaşındaki kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kaza olarak tarihe geçen bu olayda, daha sonra ilginç bir bilgi ortaya çıktı. Yapılan incelemeye göre sürücüsüz otomobil yayayı fark etti ancak onu başka bir obje olarak algılayıp (Yolda uçan bir plastik poşet vb. gibi) işlem yapmadı.

Sürücüsüz otomobillerin buna benzer “karar mekanizmalarına” ve sistemlere sahip olduğu belirtiliyor. Görüldüğü üzere bu durumda doğru çalışmayan sistem, bir insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. Burada sorunu direkt olarak “yazılımsal” olarak nitelendiren firma, süreci çok yanlış ayarlamış gibi görünüyor. Otomobilin, elinde bisiklet ile yola çıkan yetişkin bir insanı algıladığı halde başka objeye benzetmesi ve işlem yapmaması inanılmaz büyük bir güvenlik hatası anlamına geliyor. Ayrıca Herhangi bir beklenmedik duruma karşı araçta bulunan Rafael Vasquez‘in de kaza sırasında yola bakmadığı da olayın vahim detayları arasında yer alıyor

İlgili Video

İşte o çok kötü kaza anı