reklamı kapat

POPÜLER

Toyota sürücüsüz otomobil uber
Toyota sürücüsüz otomobil uber

Ölümlü sürücüsüz otomobil kazası sonrasında Toyota’dan beklenmedik adım

Otonom yani sürücüsüz otomobil sistemleri üzerinde çalışma gösteren firmalardan Toyota, Uber’in başına gelen kötü olay sonrasında beklenmedik bir adım attı.

Hatırlamak adına Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi dün akşam Arizona’da Elaine Herzberg isimli kadına çarptı. Bisikletiyle seyir halinde giden 49 yaşındaki kadın, bu kaza sonrasında kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kazaya imza atan Uber, biliyorsunuz bunun ardından hemen tüm sürücüsüz test sürecini durdurma kararı aldı. İşte bu kararı alan bir diğer firma da Toyota oldu. Alanda çalışan diğer hiçbir firmanın yapmadığını yapan dünyanın en büyük otomobil üreticisi, Amerika’daki testleri durdurdu. Buna neden olaraksa sürücüsüz araçlarda yer alan test sürücüleri gösterildi. Kaza nedeniyle sürücülerin duygusal olarak kötü etkilendiği belirten şirket, sanıyoruz bu adımı kısa süreli olarak gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, sürücüsüz geleceğin en önemli isimlerinden

Şirket geçtiğimiz aylarda yeni geliştirdiği sürücüsüz test aracını tanıtmıştı. Toyota Research Institute (TRI) tarafından geliştirilen ve Lexus LS 600hL üzerine kurulan araç, Platform 3.0 olarak tanıtılıyor. Bünyesinde kamera, radar, LIDAR ve birçok sensör yer alan otomobil, söylendiği kadarıyla gelişmiş LIDAR birimiyle tam 200 metre mesafeyi 360 derece görebiliyor. Çevresini algılama konusunda en iyi sürücüsüz otomobil olarak lanse edilen araç, bu sayede çok daha güvenli bir sürüş vadediyor. Bu noktada sınırları zorlayan araç, en yakın rakibine yaklaşık 80 metrelik bir görüş farkı atıyor.

İlgili Video

Samsung’dan sürücüsüz otomobil platformu