reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Yeni otomatik pilot yazılımı yüklenen Tesla’dan hayranlık uyandıran video [İzle]

Tesla otomobillerin en çok dikkat çeken özelliklerinin başında otomatik pilot altyapısı geliyor. Bu konuda sektörün önünde giden Model ailesi, gerçekten büyük beğeni topluyor. Kısa süre önce bu altyapı için yayımlanan güncelleme ise çıtayı daha da yükseltiyor.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan yeni 2018.10.4 güncellemesi, destekli Tesla otomobillerin otomatik pilot kabiliyetini ciddi anlamda artırıyor. Andrej Karpath ve takımı tarafından hazırlanan yeni bir yazılımı getiren güncelleme, yukarıda da dediğimiz gibi çıtayı oldukça yükseltiyor. Bu noktada yeni otomatik pilot altyapısının yapabildiklerini gösteren videoların sayısı da güç geçtikçe artıyor. En son yayımlanan video ise gerçekten hayranlık uyandırıyor. Biliyorsunuz otonom araçlar yol çizgilerine bakarak hareket ediyor. Bu bozulduğu zaman Model ailesi bile yol almakta zorlanabiliyor. Ancak yeni altyapı ile araç çizgiler bitse dahi yol alabiliyor. Bunu riskli şekilde bir yol çalışmasında gösteren Tesla sürücüsü, aracın yol çalışmasından otonom yani kendi başına geçebildiğini gösteriyor. Hız limitlerine ve yönlendirmelere harfiyen uyan araç, kapatılan yoldaki tek şeridi kendi başına seçerek yola sorunsuz şekilde devam edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz otomobiller Tesla haricinde de çok hızlı ilerliyor

Yasalar gereği halen tamamen sürücüsüz altyapıya geçiş yapamayan Tesla, bu alanın öncülerinden sayılıyor. Ancak biliyorsunuz sürücüsüz sistemler üzerinde Google, Ford ve Uber gibi isimler de ciddi yatırımlar yapıyor.

Video