reklamı kapat

POPÜLER

Tesla otomatik pilot

Tesla’nın otomatik pilot sistemini çalışırken gösteren enfes video [İzle]

Tesla‘nın ürettiği otomobillerde çok gelişmiş otomatik pilot sistemleri yer alıyor. Bu sistemler çevresini nasıl görüyor ve anlamlandırıyor diye hiç merak ettiniz mi? İşte bunun cevabını veren güzel video.

Tesla otomobillerin bünyesinde gelişmiş sensör ve kameralar yer alıyor. Bu donanımlar sayesinde kendi kendi gidebilen Model ailesi, bu konuda sınıfın en iyileri arasında yer alıyor. Ancak çoğu kişi bu araçların çevreyi nasıl gördüğünü merak ediyor. Arka planda çalışan algoritmanın nasıl işlediğini görsel olarak görmek istiyor. İşte tam da bunları göstermek isteyen Tesla Hacker’ı “verygreen”, karşımıza yukarıda izleyebileceğiniz video ile çıkıyor. Bu video özel işlemler sayesinde algoritmanın çevresini nasıl gördüğünü ve anlamlandırdığını gözler önüne seriyor. Söylendiği kadarıyla videodaki renkli çemberlerin bir anlamı bulunuyor. Burada yeşil hareket eden, sarı duran, turucu sabit, kırmızı çemberler ise tanımlanamayan objeleri ifade ediyor. Çemberlerin boyutu ise söylendiği kadarıyla mesafeyi gösteriyor. Obje araca yaklaştıkça çember büyüyor, uzaklaştığı zaman ise ufalıyor. İşte tüm bunlar üzerinde bakıldığı zaman otomatik pilot için gereken inanılmaz işlem gücünün nereye gittiği görülüyor. Araç sürekli olarak çevresini inceliyor ve onlara isim vererek mesafeleri takip ediyor. Ayrıca videoda tüm takip edilen verinin yer almadığı söyleniyor. Yani bunlara ek olarak yol şeritleri gibi birçok diğer detay da araç tarafından hesaba alınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla otomatik pilot

Tesla, “Seviye 5” otonom kontrole en yakın firma

Seviye 5 insanın tamamen aradan çıkartılması anlamına geliyor. Ancak biliyorsunuz bunun için yasal izinlerin alınması gerekiyor. Bu da kısa vadede çok kolay durmuyor. Çünkü halen Tesla’nın dahi süreçte ilerlemesi gereken birçok güvenlik sorunu bulunuyor.