reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Gigafactory Berlin

Tesla Almanya fabrikasından merak uyandıran pil gelişmesi

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kısa süre önce ilk görseli paylaşılan Gigafactory Berlin fabrikası, firma için çok önemli görünüyor.

Tesla, araçlarının üretildiği Gigafactory yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. En son bildiğiniz üzere Çin fabrikasını faaliyete geçiren ve burada ciddi sayıda araç üretmeye başlayan firma, yeni Gigafactory’i ise Almanya Berlin‘de kuruyor. Avrupa’daki talebi Gigafactory Berlin fabrikası ile karşılamaya hazırlanan şirket, burada ilk olarak Tesla Model Y‘nin üretileceğini aktarıyor. Fabrikada ayrıca pil ve motor gibi sistemlerin de üretileceği Musk’ın verdiği bilgiler arasında yer alıyor. İşte de tam da bu konuda Brandenburg Ekonomi Bakanı Jörg Steinbach merak uyandıran bir açıklama yaptı. Steinbach, Gigafactory Berlin‘de firmanın tamamen yeni bir pil teknolojisi üretimi gerçekleştireceğini aktardı. Bunun arkasında şimdilik tam olarak ne yer alıyor bilinmiyor. Ancak Tesla’nın uzun süredir “kendi içinde” yeni bir pil teknolojisi geliştirdiği ve bunun diğer tüm çözümleri birçok kalemde geride bıraktığı aktarılıyor. Firma elektrikli otomobiller için tasarlanan yeni piliyle özellikle üretim maliyetlerini düşürmeyi ve daha dayanıklı piller üretmeyi hedeflediği biliniyor. Bu konuda resmi açıklamanın da eylül ayındaki “Tesla Battery Day” kapsamında verilmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla en son önemli bir hırsızlık olayıyla gündemdeydi

Tesla ve rakibi Rivian arasında bir yasal sorun bulunuyor. Çünkü Rivian‘ın Tesla’nın ticari sırlarını bünyesine kattığı çalışanlar üzerinden çaldığı iddia ediliyor. Bu iddiaları reddeden ancak Tesla’nın hamlesiyle yasal bir sürece giren Rivian, bu süreçten nasıl ayrılacak halen bilinmiyor. Tesla’nın daha önce de söylediğimiz gibi son dönemde bu tarz ticari sırların çalınması konusunda başka adımları da bulunuyor. Firmanın Çin merkezli Xpeng ile de bir dava süreci bulunuyor. Bunun arkasında otomatik pilot sistemi yer alırken, Rivian ile bağlı olarak Tesla’nın dört eski çalışanını mahkemeye verdiği de gelen bilgiler arasında bulunuyor.

İlgili Video