reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

Sony’den PlayStation 5 için büyük üretim hamlesi

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Sony’den önemli bir hamle geldi. Firma konsola yönelik talebin yüksek olduğunu görüyor ve önemli bir adım atıyor.

PlayStation 5 en son 4.78 kg ağırlığında olmasıyla gündem olmuştu. Ondan önce de 7.999 TL’lik “gerçek olmayan” Türkiye fiyatıyla ciddi şekilde ses getiren yeni nesil oyun konsolu, halen kaça satılacak bilinmiyor. Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PS5, tasarımı ve özellikleriyle daha şimdiden büyük talep görüyor. Bu talebin farkında olan Sony de aktarıldığı kadarıyla modelin üretimini ciddi oranda artırmış durumda. Normalde 2020 için 6 milyon PS5 üretmeyi planlayan firma, bunu şimdi 9 milyon seviyesine, başka bir kaynağa göreyse tam 10 milyon seviyesine çıkarmış. Firma geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı üzere şu an sadece 30 saniyede bir PS4 üretebilir hale gelmiş durumda. Japonya Tokyo’da yer alan bir hemen hemen tamamen robotların görev yaptığı bir fabrikada ulaşılan bu üretim seviyesi, gerçekten sınırları zorluyor. PlayStation 5 için yapılan üretim artırma, oyuncular için elbette çok güzel görünüyor. Ancak buna rağmen konsol ilk çıktığında ciddi stok sorunlarının yaşanması bekleniyor.

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. En son konsolun diskli versiyonu 499 dolar, disksiz versiyonu ise 399 dolara satılacak söylentisi gündeme gelmişti.

Konsolun gerçek tanıtım videosu