reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Gigafactory Berlin

Elon Musk’tan Tesla “Gigafactory Berlin” için video geldi

Tesla CEO’su Elon Musk, yapımı devam eden Gigafactory Berlin fabrikasından bir video paylaştı. Fabrika ciddi şekilde şekil alıyor.

Tesla, araçlarının üretildiği Gigafactory yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. En son Çin fabrikasını faaliyete geçiren ve burada ciddi sayıda araç üretmeye başlayan firma, yeni Gigafactory’i ise Almanya Berlin‘de kuruyor. Avrupa’daki talebi Gigafactory Berlin fabrikası ile karşılamaya hazırlanan şirket, burada ilk olarak Tesla Model Y‘nin üretileceğini aktarıyor. Fabrikada ayrıca pil ve motor gibi sistemlerin de üretileceği Musk’ın verdiği bilgiler arasında yer alıyor. Peki bu fabrikada son durum ne? Elon Musk’ın paylaştığı video işte tam da bunu gözler önüne seriyor. Direkt olarak aşağıda izleyebileceğiniz video, fabrikanın ne kadar büyük olduğunu ve ne aşamada olduğunu açık şekilde gösteriyor. Elbette fabrikanın daha çok işi bulunuyor ancak çalışmalar ciddi şekilde hızlanmış gibi görünüyor. Bu fabrika firmanın Avrupa pazarındaki iddiası için hayati önem arz ediyor.

Tesla’nın 2020 rakamları nasıldı?

Tesla, 2020 dördüncü çeyrekte toplam 180.570 araç teslim etti. Bu rakam ile beraber firmanın 2020 toplamı ise 499.550 seviyesinde kaldı. Konulan 500 bin teslimat hedefini çok az da olsa kaçıran ancak yine de büyük bir başarıya imza atan firma, artık üretim konusunda eskiye nazaran çok daha iyi durumda yer alıyor. 2020 toplamındaki üretimin ise 509.737 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Tesla artık ABD yanında Çin’de de üretim yapıyor.

Aynı zamanda Tesla’nın Almanya fabrikası da şu an aktif olarak inşa ediliyor. Almanya’daki fabrika ile Avrupa pazarındaki teslimat rakamlarını ve satışlarını ciddi oranda yükseltecek Tesla, otomobil pazarının geleceğinde yer alıyor ve tüm sektörü tek başına değiştiriyor. Firmanın değeri de şu an asırlık birçok rakibinin üstünde yer alıyor.

Firmanın 2022’ye ertelenen süper otomobili