reklamı kapat

POPÜLER

Google Waymo

Google sürücüsüz otomobillerin çevreyi nasıl gördüğünü gösteren video [İzle]

Google‘ın otonom yani sürücüsüz araçlar için kurduğu şirketi Waymo, biliyorsunuz artık sürücüsüz otomobilleriyle aktif olarak yollarda bulunuyor. Peki bu araçlar çevresini nasıl görüyor? İşte bunun cevabını veren 360 derecelik harika video.

Sürücüsüz araç konusuna en erken odaklanan firmalardan Google, biliyorsunuz sekiz yıldır geliştirdiği araçları artık tamamen sürücüsüz olarak yollarda gezdiriyor. Daha önceleri araçlarda güvenlik için bir mühendis bulunduran firma, bunu artık aşmış durumda. Peki gelinen bu seviyenin arkasında ne bulunuyor? Tesla otomobillerde olduğu gibi Waymo’nun kullandığı Chrysler Pacifica‘larda da gelişmiş donanımlar kullanılıyor. Bu donanımlar arasında LiDAR sensör, radar, kameralar, merkezi işlemci ve GPS gibi kilit teknolojiler yer alıyor. Burada özellikle LiDAR büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortama gönderdikleri lazer darbeleriyle çevredeki nesne veya yüzeylerin uzaklığını belirleyen LiDAR, araca çevrenin haritasını çıkartıyor. Bir sonraki önemli donanım ise Radar. Radar, LiDAR’dan farklı olarak çevredeki objelerin uzaklıklarını belirliyor. Otomobilde yer alan kameralar ise trafik ışıkları ve tabelaları okuyor. Tüm bu verileri merkezi işlem ünitesinde birleştiren otomobil, geçmiş tecrübelerinden diğer araçların ne yapacağını tahmin ediyor. Bu noktada çok büyük bir alanı tarayan araç, milyonlarca kilometre yol deneyimiyle sorunsuz şekilde yol alabiliyor.

Google Waymo

Google, Waymo ile geleceği gerçek kıldı

Videonun sonunda şirket bizi tamamen sürücüsüz Chrysler Pacifica‘nın yolcu koltuğuna da koyuyor. Fare ile içerisinde gezebileceğiniz videoda göreceğiniz üzere araçlarda yolcular için özel butonlar yer alıyor. Arka tarafa konumlandırılan bu butonlar, yolcuların araca farklı komutlar vermesine imkan tanıyor. Bu noktada yardım, kapıları kilitleyip açma, durdurma ve sürüşü başlatma seçenekleri bulunuyor. Ayrıca güvenlik için araçta yer kamerayla yolcular sürekli olarak izleniyor. Sürücüsü olmayan bir araç için bu güvenlik önlemi oldukça mantıklı görünürken, ekranlardan rota takibi de yapılabiliyor.