reklamı kapat

POPÜLER

Tesla tekerlekli ev
Tesla tekerlekli ev

Tesla bir “tekerlekli ev” üretse nasıl görünürdü?

Elektrikli otomobil pazarının yıldız ismi Tesla, ürün gamını büyütmeye devam ediyor. Farklı ihtiyaçlara yönelik kişisel otomobiller hazırlayan firma, Semi ile ticari tarafta da yer alıyor. Peki firma bir “tekerlekli ev” üretse nasıl görünürdü?

Biliyorsunuz Tesla‘nın artık oturmuş bir tasarım dili var. Araçlarını bu tasarım dili üzerinde şekillendiren firma, gerçekten göz alıcı modellere imza atıyor. Özellikle yeni Roadster ile çıtayı oldukça yükselten şirket, elektrikli kamyon Semi ile ticari alana da şık bir dokunuş atıyor. Bir tasarımcı tarafından Semi üzerine kurulan tekerlekli ev konsepti ise orijinal modellerden çok daha ilginç görünüyor. Aşağıda gördüğünüz araç, gerçek elektrikli otomobil tutkunlarının hayalini süsleyecek bir seçenek oluşturuyor. Tesla sahipleri süper şarj istasyonlarının bulunduğu rotaları kullanarak uzun yol gezilerine çıkmayı çok seviyor. Buna benzer bir modelin süreci çok daha konforlu hale getireceği tahmin ediliyor. Ancak firmanın gelecek haritasında şu an buna benzer bir modele yer bulunmuyor. Model X’ten daha ufak bir SUV planlayan firma, daha sonra da bir “pickup” modeli satışa sunmayı düşünüyor. Ayrıca daha Roadster ile Semi‘nin üretimi dahi yapılmıyor. Şirket şu an Model X ile Model S’in üretimine devam ediyor, tüm gücünü de Model 3‘ün üretimini hızlandırmak için harcıyor. Bunun için CEO Elon Musk‘ın fabrikada kaldığı biliniyor.

Tesla tekerlekli ev

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Semi’nin açıklanan özellikleri hayran bırakıyor

Tesla’nın büyük gelecek vadeden kamyon modeli Semi, temel olarak 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirilen birbirinden bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırıyor. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, 2019 yılında seri üretime giriyor. Araçta gelişmiş bir otomatik pilot sistemi de aktif olarak yer alıyor. Bu uzun yollarda büyük kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

İlgili Video

Semi’nin resmi tanıtım videosu