reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 10
Xiaomi MIUI 10

En güncel haliyle Xiaomi MIUI 10’un global betasını alacak telefonlar ve tarihleri

Akıllı telefon dünyasının son dönemdeki en gözde ismi Xiaomi, MIUI 10 ile akıllı telefonlarının arayüzüne modern bir dokunuş getiriyor. Global betası başlayan sürüm, sizin telefonunuza ne zaman gelecek?

Advertisement

Xiaomi telefon sahipleri tarafından merakla beklenen MIUI 10, hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda beta olarak gönderilmeye başlandı. Global betası devam eden sürümü alacak telefon listesi ise bugün şirketin resmi forum sayfasında güncelledi. Buna göre global beta dağıtımı üç aşamada olacak. Arayüz, temmuz ayının başında başlayacak ilk aşamada Mi 6, Mi Mix 2, Mi Mix 2S, Redmi S2, Redmi Note 5 Pro/Redmi Note 5, Mi 5, Mi Note 2 ve Mi Mix modellerine gelecek. Temmuz ayının sonunda başlayacak ikinci aşamada MIUI 10’a Redmi Note 4X/Redmi Note 4, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi Max, Mi Max Prime, Mi Max 2, Redmi 4X, Redmi Note 5A, Redmi Note 5A Prime, Redmi 5, Redmi 4A, Redmi 5A ve Redmi 5 Plus sahipleri geçiş yapabilecek. Ağustos ayının ilk yarısında başlayacak üçüncü aşamada ise yeni arayüze Mi 3, Mi 4, Redmi Note 3 ve Redmi 3S/3X sahipleri geçiş yapacak. Yeni arayüzü şu an MIUI 9 Global Beta ROM kullanan ve MIUI 10’un Global Beta ROM‘una kayıt yaptıranlar kullanabiliyor. Direkt indirme bağlantılarının ise yakın zamanda gelmesi bekleniyor.

Xiaomi MIUI 10

Xiaomi MIUI 10’un getirdiği yeniliklere bakarsak

Uzun süre boyunca beta takısıyla kalacak gibi duran arayüz, gerçekten güzel yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Burada ilk olarak yeni “son kullanılan uygulamalar” sayfası karşımıza çıkıyor. Çerçevesiz ekranlı modeller ışığında hazırlanan yeni tasarım, ekran alanını maksimize ediyor ve daha fazla uygulamayı karşınıza getiriyor. Bu ekranda birçok yeni kaydırma hareketi de kullanıcıları karşılıyor. Yeni arayüzün temelinde şaşırtmayan şekilde yapay zeka yer alıyor. Kişilerin kullanım alışkanlıklarını inceleyen arayüz, buna özel ayarlamalar ile performansı artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka özellikle kamera tarafında kendisini gösteriyor. Arayüz ile artık tek kameralı Xiaomi akıllı telefonlarda da Bokeh modu yer alıyor. Google’ın Pixel 2 modellerine benzer süreçle tek kamerayla dahi arkası bulanık fotoğraflar çekilebiliyor. Akıllı tüm Mi cihazlara tek bir merkezden erişim sunan altyapı, yeni ses efektlerini de bünyesinde taşıyor. Ayrıca kullanıcıları doğal sesler ile rahatlatacak bir özellik de aktif olarak sunuluyor.

İlgili Video

Yeni arayüzün resmi tanıtım videosu