reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Instagram

Facebook ve Instagram için sürpriz alkol, tütün ve elektronik sigara sınırlaması!

Dünyanın en popüler sosyal medya kanaları Facebook ve Instagram, sürpriz bir gelişme ile gündemde. Her iki platforma da alkol sınırlaması geldi.

Yeni alınan bir karar doğrultusunda Facebook, kendisi ve Instagram içerisindeki alkol, elektronik sigara ve tütün ürünleri ile alakalı tüm özel satışları ve ticareti yasakladı. Buna ek olarak önemli bir adım daha atıldı. Bundan sonra alkol, elektronik sigara ve tütün ile alakalı birçok paylaşım sadece 18 yaş üstündeki kişilere gösterilecek. Bu konuda gerçekten güzel ancak çok geç kalınmış bir adım atan firma, yine de bu hamlesiyle olumlu geri dönüşler alıyor. Instagram başta olmak üzere alkol ve tütün satışı yapan tüm Facebook gruplarını kapsadığı belirtilen yasak, özellikle çocuklar için hayati önem arzediyor. Evet çocuklar gündelik yaşamlarında da bu ürünlere ulaşabiliyor ancak  yine de Instagram üstü lisanssız satışlar üzerinden durumun çok daha kötü hale gelmesi bir seviye engellenecek gibi duruyor. Ayrıca bu yaş gurubu için art arda çıkan reklamların da oldukça kötü etkileri bulunuyor. Firma biliyorsunuz Marketplace içerisinde alkol ve tütün satışına uzun süredir izin vermiyor. Şimdiki adımla mücadele daha iyi hale geliyor. Ayrıca gelecekte daha büyük adımların atılacağı da söyleniyor. Şu an bazı büyük hesaplara ve şirketlere belirli konularda insiyatifler sağlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, kısa süre önce dev bir ceza yemişti

Bu cezanın arkasında Cambridge Analytica‘nin 87 milyondan fazla kişinin kişisel bilgilerine habersiz olarak ulaşması yer alıyor. Daha sonra sayısı artan bu verileri kullanarak Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde özelleştirilmiş propaganda çalışmaları yapıldığı belirtilmiş, konu hakkında CEO Mark Zuckerberg ABD kongresi karşısında ifade dahi vermişti. ABD Federal Ticaret Komisyonu, kısa süre önce önemli bir karar verdi ve sosyal medya platformu Facebook‘u tam 5 milyar dolar para cezasına çarptırdı. 

İlginizi Çekebilir

Beklenen amiral gemisi Samsung Galaxy Note 10