reklamı kapat

POPÜLER

İETT sürücüsüz minibüs

İstanbul’un sürücüsüz “minibüsü” için yeni detaylar [Video]

İstanbul’da düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 18” in açılış töreninde tanıtılan İETT‘nin sürücüsüz minibüsü için yeni detaylar paylaşıldı

Geçtiğimiz günlerde görücüye çıkartılan ve ardından oldukça ilgi çeken araç, özellikle nostaljik görüntüsüyle fark yaratıyor. Hürriyet’te yer alan yeni bilgilere göreyse bu otonom aracın üretimini 4 ay önce tamamlanmış. Anadolu yakasında açılan sürücüsüz metro hattından sonra karşımıza çıkan aracın imalat çalışmaları, Bursa’da otomotiv alanında faaliyet gösteren karoser fabrikasında Kocaeli Teknopark bölgesinde ve İkitelli’de bulunan İETT garajında gerçekleştirilmiş. Haberin devamına göre 4 farklı tasarım arasından seçilen “nostaljik tramvay” görünümlü sürücüsüz aracın üretimi, 2017 yılının Aralık ayında tamamlanıyor. Aracın kontrol yazılımı, motor ve batarya yönetim sistemi yazılımları için Galatasaray Üniversitesi’nden bir akademisyen ve Kocaeli Teknopark’ta faaliyet gösteren bir firmadan danışmanlık hizmet alınıyor.

İETT sürücüsüz minibüs

İETT’nin sürücüsüz minibüs modelinden teknik detaylar

Şarj süresi 4,5-9 saat arasında değişen aracın, 75 kilometrelik menzile sahip olduğu belirtiliyor. Saatte 45 kilometre hıza ulaşan, tek yönlü sürüş ve geri manevra yapabilen aracın, trafiğe kapalı alanlarda ve belirlenen güzergahlarda çalışmak üzere tasarlandığı açıklanıyor. Taşıma kapasitesi 14 kişi olan aracın, genişliği yaklaşık 2 metre, uzunluğu ise 5,5 metre seviyesinde. Önceden belirlenen ve hafızasına yüklenen rotada gidebilen sürücüsüz araç, bulunduğu konumu ve çevresini algılamasını sağlayan GPS, kamera ve sensörler ile donatılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracın dış kabuk tasarımı, fren ve direksiyon sistemi, batarya yönetim sistemi, şanzıman redüktörü, araç yönetim yazılımı, alt ekipman kontrol sistemleri ve sürücüsüz kontrol yazılımı dahil olmak üzere yüzde 74 oranında yerli mühendislik ürünü olduğu belirtiliyor. Bazı özel malzemelerin ise Çin, Almanya, Japonya, Amerika ve Tayvan gibi ülkelerden temin edildiği söyleniyor. Öte yandan sürücüsüz aracın ilk etapta fuar gibi kapalı alanlarda hizmet vereceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Video