reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul

Metronun ardından sıra kara yollarında; işte İstanbul’un sürücüsüz “minibüsü” [Video]

Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018’in açılış töreninde tanıtımı gerçekleştirilen sürücüsüz araç, akıllı şehir dönüşümünde ilklerden birisi olacak.

Advertisement

Anadolu yakasında açılan sürücüsüz metro hattıyla birlikte, teknolojinin toplu taşımaya aktarılması konusunda çok önemli bir adım atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şimdi de sürücüsüz araç hamlesiyle karşımıza çıkıyor. İstanbul’da düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018‘in açılış töreninde tanıtımı gerçekleştirilen İETT’nin sürücüsüz aracı, Taksim’deki tarihi tramvayın hatlarıyla da oldukça nostaljik bir görüntüyü beraberinde getirdi. Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi‘ndeki kongreye Teknoloji Bakanı Faruk Özlü‘nün yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero katıldı.

Dönüşüm için önemli adım

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren akıllı şehir projeleri doğrultusunda bu adımların atıldığını belirten Bakan Özlü açılış töreninde önemli açıklamalarıyla ön plana çıktı. Özlü, “Modern belediyeciliğin yeni rotası akıllı şehir uygulamalarıdır. Akıllar şehirler, aynı zamanda dijital dönüşümün önemli bir parçasıdır. Akıllı şehirler kavramının yanına, dijital kentler gerçeğini de koymak durumundayız. Çünkü günümüzde sadece teknolojiler ve makineler değil, şehirler de dijitalleşiyor. Bu tarz teknolojileri ülkemizin dijital dönüşüm yol haritasının önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefimiz için akıllı ve dijital şehir uygulamalarını, bir kaldıraç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye, kadim bir medeniyete ve köklü bir şehirleşme geleneğine sahiptir. Bütün şehirlerimiz; kimliklerini tarihimizden, kültürümüzden, sanatımızdan ve geleneklerimizden almaktadırlar. Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin binlerce yıllık tarihin ve medeniyetin izlerini görürsünüz. Bizler şehirlerimizi korumaya ve medeniyet ışığımız altında inşa ve ihya etmeye kararlıyız. Bunu yaparken modernliğin getirdiği kavramlara da kucak açacağız. 81 ilimizde ve 921 ilçemizde akıllı şehir uygulamalarını, vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz” diyerek kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Kurdele kesiminin ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise; “Geçmişte Beyoğlu nostalji tramvayı olarak kullanılan aracı bir ekip elektrikli araç haline dönüştürdü. Elektrikli araç çalışması yapılırken büyükşehir belediyesi olarak Tesla ile yarışma gibi bir hedefimiz yok. Ama belediyemiz adına önemli bir konu. Elektrikli araç dediğimizde sadece binek araçlar akla gelmemeli. Toplu taşıma araçları da elektrik araçlar konusunda önemli bir yere sahip olmalı. Toplu taşıma araçları her şehrin vazgeçilmez araçlarından. Muhakkak metro bu konuda bir çözüm olabilir ancak her halükarda şehirlerde toplu taşıma aracı olacaksa bu konuda İETT Genel Müdürlüğümüz toplu taşıma araçlarını elektrikli hale dönüştürmesi adına önemli bir adım. Amacımız üniversite, özel sektör ve kamunun iş birliğini yapıp önümüzdeki dönemde, kısa bir sürede İETT’mizin bazı bölümlerinde elektrikli, aynı zamanda sürücüsüz araçlarımızın faaliyet gösterdiği bir İstanbul özlüyoruz. Amacımız bu belediye olarak her birimimiz kendi bünyesinde yeni çözümler konusunda ciddi çalışmaları var” diyerek önümüzdeki süreçte yeni projelerin geleceğinin de sinyallerini verdi.

Video