reklamı kapat

POPÜLER

Sürücüsüz araç

Türkiye’deki mühendislik faaliyetleri için önemli gelişme; sürücüsüz araç test parkuru

İTü ve Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi önderliğinde hizmete açılan sürücüsüz araç test parkuru, alanda geliştirme yapan herkese açık olacak.

Yükselişte olan dünya trendlerinden birisi olan sürücüsüz otomobil teknolojileri, üreticilerin bir araya gelmesine de vesile oluyor. Gerek tedarikçi rolü üstlenenler gerekse doğrudan markaların kendi içlerinde gerçekleştirdiği çalışmalar önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde ciddi sonuçlar üzerinden asfaltta olacak. Süreç içerisinde sadece bu teknolojinin geliştirilmesi için adeta yapay şehirlerin oluşturulduğunu da anımsayabiliriz. Bu alanda Türkiye içinse Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, İTÜ Otomotiv Teknolojileri AR-Ge Merkezi ve İTÜ Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi önemli bir işbirliğine imza attı. Bu kapsamda Gebze’de hizmet verecek bir sürücüsüz araç test parkurunu hayata geçiren ekipler, tesisi bu alanda çalışma yapan herkese ve her oluşuma açık tutacak.

Şimdilik bir adet sürücüsüz araç kullanıma açıldı

TOSB yerleşkesi içerisinde kurulan parkurun açılış töreninde işleyişle ilgili açıklamalarda bulunan TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu; “Otomotiv sektörünün kalbi niteliğindeki bu alanda, sürücüsüz araçların geliştirilmesine yönelik test parkuru açılması kritik bir önem taşıyor. Türkiye, otomotiv sanayisiyle dünyaya örnek olan ülkelerden birisi. Bu bağlamda TOSB olarak hem bugün olduğu gibi test alanlarının açılması hem de laboratuvar, komponent ve ofis gibi desteklerin sağlanması noktasında tüm iş birliklerine açığız. Sürücüsüz araçlar için hazırlanan bu özel alanın ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi. Halihazırda da İTÜ tarafından geliştirilen otonom araç üzerinden ortak kullanıma açılan bölgenin önümüzdeki süreçte önemli gelişmelere sahne olması bekleniyor.