reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Otomotiv sanayiinde yeni yatırım; 144 bin metrekarelik alan devreye alınıyor

Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi toplantısında açıklanan yatırımlarla, 144 bin metrekarelik yeni ilave üretim alanına kavuşulacak.

Advertisement

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da örnek endüstri parkları arasında yer alan Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 5’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. Toplantıda; organize sanayi bölgesinin önümüzdeki dönemde hem TOSB tarafından yapılan Beyçelik Gestamp hem de Mazsan, Hasçelik, Askaynak, Tırsan, Toyotetsu ve Birinci Otomotiv yatırımları ile birlikte 144 bin metrekarelik yeni ilave üretim alanına kavuşacağı açıklandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv için cazibe alanı

Toplantıda konuşan TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, bölgenin bir cazibe merkezi olduğunu, özellikle yabancı yatırımcıların bölgeye çok fazla rağbet gösterdiğini söyledi. Dudaroğlu, “Keşke daha fazla alanımız olsaydı, şu anda yabancı yatırımcılara ‘yerimiz dar’ demek zorunda kalıyoruz” açıklamasını yaptı. Pandemi ve kurdaki ani hareketlenmelerin yarattığı belirsizlik ortamına dikkat çeken Dudaroğlu, tüm bunlara karşın iyi bir sınav verdiklerinin ve yatırımların kesintiye uğramadığının altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dudaroğlu, konuşmasında yeni dönemle ilgili şunları söyledi; “Beyçelik GESTAMP-3 projesinden bahsetmek istiyorum. Projenin başlangıcında; özellikle bir proje yönetim firmasıyla çalışmayı öngördük. Bu sayede projenin adımları planlandığı gibi yürütülüyor. Yatırımın ilk fazını 31 Ocak 2022’de tamamlayacağız. Son fazı ise Eylül 2022’de bitireceğiz. 70 bin metrekarelik alanda 47 bin metrekarelik çelik konstrüksiyon inşaatı TOSB yapmaktadır. Bu bizim binamız ve binamızı Beyçelik’e kiralayacağız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz uygulamaya geçmeyen TOSB Veri Merkezi yatırımına da değinen Dudaroğlu; “Bu yolla, münferit yapılan, lisans, donatım, enerji ve iklimlendirme sistemleri yatırımlarında maliyet avantajı sağlamaya çalışıyoruz. Üyelerimizin desteğiyle bu yatırımımızı da gerçekleştireceğiz. Öte yandan yeşil dönüşüm ve dijitalleşme gündemimize çok hızlı oturdu. Şimdi bunlar ‘ikiz dönüşüm’ olarak adlandırılıyor. Bu konulardaki hazırlıkları şimdiden yapmamız gerek. Türkiye’nin en planlı ve çevreci yapıları biliyorsunuz OSB’ler. Yeşil dönüşüm için de OSB’ler en avantajlı yerler, dijitalleşme ile birlikte hızlı ve sürdürülebilir sonuçlar alınabiliyor” diye konuştu.