reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Elon Musk SpaceX

Elon Musk, Çin’in Starlink odaklı şikayetine ilk cevabı verdi

Çin geçtiğimiz günlerde Starlink uyduları özelinde Elon Musk için BM’ye şikâyette bulundu. Buna Musk’tan ilk cevap geldi.

Advertisement

Çin, kısa süre önce Elon Musk’ın sahibi olduğu özel uzay şirketi SpaceX’e ait uydunun kendilerine ait uzay istasyonuna çarpmaması için önlem almak zorunda kaldıkları gerekçesiyle Birleşmiş Milletler’e şikâyette bulundu.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Uzay İşleri Ofisine (UNOOSA) gönderdiği şikâyete göre, SpaceX’e ait uydular (Uzaydan internet sağlayan Starlink uyduları) 1 Temmuz ve 21 Ekim’de iki kez tehlikeli şekilde uzay istasyonuna yaklaştı. Çin uzay istasyonu çarpışmayı önlemek için iki kez ‘kaçınma manevrası’ yapmak zorunda kaldı.

Bu konuda ilk açıklamasını yapan Elon Musk, “Uzay son derece büyük, uydular ise çok küçük” dedi ve ekledi: “Kimsenin bir şey yapmasını engellemedik ve engellemek de istemiyoruz.”

Starlink uydularının uzayda çok fazla yer kapladığı (Şu an 1.900 uydu var ve hedef 12 bin) yönündeki iddiaları reddeden Musk, uzayda herkese yer var diyor ancak buna katılmayan çok sayıda kişi bulunuyor. Uyduların konumlandırıldığı alçak dünya yörüngesi şu an ciddi şekilde dolmuş durumda.

Alçak dünya yörüngesinin en büyük problemi aktif uydulardan çok uzay çöpleri. Kullanılmayan uydular, akıl almaz şekilde yörüngede patlatılan uydular ve benzeri diğer çöpler büyük bir sorun durumunda yer alıyor. NASA uzun zamandır yörüngedeki çöpleri toplayacak bir sistem planlıyor ancak bu konuda henüz atılmış somut bir adım bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü