reklamı kapat

POPÜLER

Uzaydan internet sağlayacak SpaceX Starlink için çıkan hız testi sonuçları

Uzaydan internet için tarihi gün; SpaceX Starlink görevini canlı izle

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, uzaydan internet projesi için ilk gerçek göreve çıkıyor. Starlink projesi gerçek anlamda hayata geçiyor.

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesine “yapamaz” diyenlere inat başlatıyor. Şirket Türkiye saati ile 5:30 civarında başlayacak görev kapsamında Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 uyduyu alçak dünya yörüngesine göndermeye hazırlanıyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, bu sayede herkese uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. 2018 içerisinde yapılan PAZ görevi kapsamında deneme amaçlı TinTin A & B uydularını alçak dünya yörüngesine çıkartan şirket, şimdi gerçek sürece geçiyor. Geçtiğimiz günlerde Falcon 9’un taşıma bölümüne “sıkıştırdıkları” uyduların aşağıdaki fotoğrafını yayımlanan Elon Musk, yeni projesi için heyecanlı görünüyor. Starlink adı verilen bu proje için resmi kurumların onayını alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istiyor. İlk kalkışın Florida’da yer alan Cape Canaveral Üssü’nden yapılacağı söylenirken, görevde kullanılacak Falcon 9 roketin, uyduları bıraktıktan sonra deniz üstü platforma dikey olarak iniş yapması planlanıyor.

SpaceX Starlink uzaydan internet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, SpaceX ile uzaydan internet projesini hayat geçirme konusunda kararlı

Konu hakkında kısa süre önce bir açıklama yapan firma, hazırlanan internet uydularının kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip olduğunu belirtiyor. Bu sayede şirketin tam istediği noktaya koyabileceği uydular, bunun için de özel bir itici sistem barındırıyor. Yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabilecek denilen uyduların, tanesi 227 kg ağırlığında. Bu uyduların Dünya’ya düşme durumunda yüzde 95’i yanarak yok olabiliyor. Firma bunu ileride yüzde 100 seviyesine çıkarmak istiyor.

Canlı Yayın