reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk SpaceX Starlink uzaydan internet

Elon Musk’tan SpaceX’in uzaydan internet projesi için etkileyici fotoğraf

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, biliyorsunuz bir uzaydan internet projesi üzerinde çalışıyor. İşte bu proje start alıyor.

Elon Musk, SpaceX ile uzay konusunu değiştirmeyi başarmış bir isim. Falcon roketler ile uzaya uydu / kargo götürme olayını standart hale getiren Musk, alana “yeniden kullanılabilirliği” de sokmuş birisi olarak öne çıkıyor. İnsanoğlunu Mars’a götürmek en büyük hedefi olan Musk, Dünya’yı da unutmuyor. İşte bu noktada karşımıza uzaydan internet projesi çıkıyor. Dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, bu sayede herkese uzaydan yüksek hızda kablosuz internet sağlamak istiyor. 2018 içerisinde yapılan PAZ görevi kapsamında deneme amaçlı TinTin A & B uydularını alçak dünya yörüngesine doğru yola çıkartan şirket, şimdi esas büyük başlangıca hazırlanıyor.

İnternet sağlayacak ilk 60 uyduyu Falcon roketin taşıma bölüme yükleyen şirket, aşağıda görebileceğiniz üzere birim alandan sonuna kadar yararlanmış durumda. Falcon Heavy kalkışında bu bölümde kendi ilk jenerasyon Tesla Roadster’ını uzaya çıkaran Elon Musk, proje için oldukça heyecanlı görünüyor. Starlink adı verilen bu proje için FCC onayını da alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istiyor. Bu ilk 60 mikro uydunun bu hafta içerisinde alçak dünya yörüngesine çıkartılacağı belirtiliyor. Uzaydan internet konusunda dev bir adım daha resmi olarak atılıyor.

Elon Musk SpaceX Starlink uzaydan internet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, SpaceX ile yapılamaz denilenleri gerçeğe dönüştürüyor

Ancak uzaydan internet konusunda sadece SpaceX çalışmıyor. Iridium, NEXT projesi ile tüm dünyaya uydundan iletişim ve internet getirmek istiyor. Bu konuda 75 uyduyu SpaceX’in kalkışlarıyla alçak dünya yörüngesine çıkaran firma, süreçte öncü firmalar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Hem drone hem tank bir arada