reklamı kapat

POPÜLER

elon musk uzaydan internet starlink

Elon Musk’tan uzaydan internet projesi için heyecanlandıran paylaşım

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink ile sık sık gündeme geliyor. İşte bu sistem gerçekten çalışmaya başlamış durumda.

SpaceX, geçtiğimiz dönemde Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 adet Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermeyi başarmıştı. Burada ilk başta toplam 12 bin adet uydu kullanacağını söyleyen firma, bunu daha sonra tam 42 bin uydu seviyesine çıkardı. Geçtiğimiz hafta ilk 12 bin uydu için alınan izne ek olarak 30 bin yeni uydu için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘ne başvuru yapan şirket, açıklandığı kadarıyla bu artışı geleceğe yönelik olası ihtiyaçlara göre yapıyor. Yani bu projeye gerçekten çok büyük önem veriliyor. Peki gönderilen ilk 60 uydu ile gerçekten uzaydan internet sağlanabiliyor mu? Elon Musk tarafından atılan aşağıdaki tweet’e göre evet. “Bu tweet’i Starlink uydusu aracılığıyla uzaydan yolluyorum” diyen ve daha sonra “işe yaradı” diye devamını getiren Musk, projenin güzel bir ön gösterimini yapmış oldu. Elon Musk, Starlink projesiyle herkese uzaydan yüksek hızda (1Gbps) kablosuz internet sağlamak istiyor. Bunun maliyeti ise henüz tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk tarafından heyecanın artırıldığı uzaydan internet projesi SpaceX Starlink hemen hayatımıza girmeyecek

Çünkü projenin daha henüz çok başında bulunuluyor. Sistemin tam olarak ne zaman aktif olarak kullanıma açılacağı bilinmiyor. Daha uzaya gönderilmesi gereken binlerce uydu bulunuyor. Firma gerçekten çok büyük bir işin altına giriyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da firmanın bizi Ay ve Mars’a götürecek roketi