reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Starship

Elon Musk paylaştı; işte Dünya dışı yaşamın anahtarı SpaceX Starship ve hakkındaki yeni detaylar [Video]

SpaceX CEO’su Elon Musk, Dünya dışındaki yaşamı mümkün kılacak Starship için kısa süre önce çok önemli yeni detaylar paylaştı.

Advertisement

SpaceX Starship, Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak denilen roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Çünkü bu roket ile Ay ve Mars’a yerleşimin mümkün olacağı, gezegenler arasında yaşamın başlayacağı ve Mars’tan daha uzak yerlere de gidilebileceği söyleniyor. İşte bu roketin son durumu hakkında bilgi vermek için bir etkinlik düzenleyen Musk, gerçekten önemli detaylar paylaştı. Burada yayımlanan yukarıda izleyebileceğiniz videoya göre “SpaceX Starship” Dünya dışına Super Heavy isimli 68 metrelik bir ana ateşleyici roket (İstenirse 37 Raptor motoru taşıyabilecek) ile çıkarılacak. Bu noktadan sonra ise Starship‘in kendi bünyesinde yer alan motorlar devreye girecek. Biliyorsunuz roket üç adet Raptor motorunu bir araya getiriyor. Daha önce açıkladığı kadarıyla bu üç motor ile kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

SpaceX Elon Musk Starship
SpaceX Elon Musk Starship
SpaceX Elon Musk Starship

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, Dünya dışı yolculukta yakıt ikmali de yapabilecek. Bunun planlarını da yapan Musk, nasıl olacağı yukarıdaki videoda gösterilen yakıt ikmali ile menzili oldukça yüksek seviyeye taşıyabilecek gibi görünüyor. Super Heavy itici rokete sadece Dünya’dan yapılacak kalkışlarda ihtiyaç duyulduğu aktarılan roket, söylendiği kadarıyla Raptor motorları ile Ay üstünde kendi başına kalkış yapabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship, Elon Musk’ın en büyük projesi olabilir

Bu arada roket hakkında Elon Musk‘ın verdiği çok önemli bir bilgi daha bulunuyor. Musk, önümüzdeki altı ay içerisinde Starship’i yörüngeye çıkarma denemesi yapmak istediklerini ve bunu ciddi ciddi planladıklarını belirtiyor. Bunun çok zorlu olacağını aktaran Elon Musk, yine de sürece hazır olduklarını açık şekilde belirtiyor. Gelecek için gerçekten inanılmaz önemli görünen roket, bakalım henüz uzaya insan çıkarmamış olan Musk’ın hedeflerini beklendiği düzeyde tutturabilecek mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR