reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Raptor 2

Elon Musk, üretilen Raptor 2 roket motorlarını gösteren fotoğraf attı

Gündemin önemli ismi Elon Musk, Twitter üzerinden Starship için üretilen Raptor 2 roket motorlarını gösteren bir fotoğraf paylaştı.

Advertisement

SpaceX’in geleceği için hayati önemi bulunan uzay aracı Starship, firma tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını temel alıyor. Raptor 1’den çok ciddi farkları bulunan motoru bu sefer Elon Musk tarafından atılan yukarıdaki fotoğraf gündeme getirdi. Twitter’dan paylaşılan fotoğrafta, hazırlanan çok sayıda motor görülüyor ve fotoğraf için Elon Musk kısaca şunu aktarıyor: “Starbase üssünde her biri yarım milyon pound (230 ton) güç üreten Raptor 2 roket motorları”. Starship’e birden fazla Raptor 2 ile güç verecek firma, bu roket motoru ile sürece farklı bir bakış getiriyor. Raptor 1’den çok daha az parça ile bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretilebiliyor. SpaceX mühendislerinin 250 ton güç için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1’e oranla yüzde 50’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship’i de yeniden kullanılabilir yapıda tasarlıyor.

Raptor 2 roket motorları üzerine kurulacak Starship ile beraber Elon Musk, sınırları aşmayı ve insanoğlunu Mars’a götürmeyi istiyor. Hatta Musk’ın kızıl gezegen üzerine bir insan kolonisi kurma hedefi de bulunuyor. Ancak bu süreç öyle çok kolay ya da kısa sürede olmayacak. Musk’ın hesaplarına göre Mars’ta kendi kendisini idare ettirebilecek insan topluluğu için çok ama çok fazla sayıda kalkışa (Tahminler 10 yıl boyunca haftada 20 farklı kalkışa işaret ediyor) ihtiyaç olacak.

Firma, geliştirme çalışmaları aktif olarak süren Starship özelinde bir gelecek gösterimi yapmak adına en son yukarıda izleyebileceğiniz animasyon videosunu paylaşmıştı. Burada üzerindeki çalışmalar süren Starship’in kalkışına, ilk ile ikinci bölümün ayrılmasına, yörüngede yakıt ikmaline ve Mars üzerine inişine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk’ın daha önceki açıklamalarına göre her Starship kalkışı 2-3 yıl içerisinde 10 milyon dolardan daha ucuz olacak. Bu rakam oldukça iyi çünkü şu an her bir Falcon 9 kalkışı 60 milyon dolar tutuyor. Yeniden kullanılabilirliğin merkezde yer aldığı yeni uzay aracı, gelecekte firmaya günde üç farklı kalkış getirebilecek.

Starship ile bir araya gelen iki aşama üzerinden dünyanın en güçlü kalkış sisteminin sahibi olacak SpaceX, geleceğin roketi ile kalkışları Starbase isimli özel bir istasyondan yapacak.

SpaceX Raptor 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın