reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

Raptor 2 motorlu SpaceX “Super Heavy Booster 7” patladı [Video]

Raptor 2 motorlu SpaceX “Super Heavy Booster 7” için beklenmedik bir gelişme meydana geldi. Testler sırasında patlama yaşandı.

SpaceX, geçtiğimiz hafta yaptığı bir paylaşım ile bir kez daha Starbase adı verilen uzay üssünde test için bekleyen inanılmaz güçlü ana itici Super Heavy Booster 7’yi karşımıza çıkarmıştı. Firmanın insanoğlunu Ay ve Mars’a götürecek Starship uzay aracını dünya dışına taşıyacak ilk aşama olan SHB7, bünyesinde tam 33 farklı Raptor 2 motoru taşıyor olmasıyla ses getirmişti. Booster 7 bu sefer ise hoş bir gelişme ile gündeme gelmedi. Çünkü hemen aşağıda izleyebileceğiniz üzere son statik ateşleme denemesinde bir patlama yaşandı. Bu patlama sonunda kullanılmaz hale gelen itici, firmayı ana test hedefinin oldukça gerisine itecek gibi görünüyor. Bu patlamaya neyin neden olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. CEO Elon Musk, hem hasar tespiti hem de patlama sebebi özelinde inceleme başlatıldığını belirtiyor.

SpaceX’in geleceği için hayati önemi bulunan uzay aracı Starship, SHB7 gibi kendi Raptor 2 roket motorlarına sahip. Raptor 1’den çok ciddi farkları bulunan motoru en son Elon Musk tarafından paylaşılan bir fotoğraf gündeme getirmişti. Twitter’dan paylaşılan fotoğrafta hazırlanan çok sayıda motor görülmüş ve fotoğraf için Elon Musk şunu yazmıştı: “Starbase üssünde her biri yarım milyon pound (230 ton) güç üreten Raptor 2 roket motorları”.

-Yaşanan bu sürpriz patlama testleri canlı yayınlayan ekibi de fazlasıyla şaşırttı-

Üzerinden geçmek adına Raptor 1’den çok daha az parça ile bir araya getirilen Raptor 2, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretilebiliyor. SpaceX mühendislerinin her biri özelinde 250 ton güç için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1’e oranla yüzde 50’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship’i de yeniden kullanılabilir yapıda tasarlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alanın en güçlüsü olacak Starship ile beraber Elon Musk ve şirketi SpaceX, sınırları aşmayı ve insanoğlunu Mars’a götürmeyi istiyor. Hatta Musk’ın kızıl gezegen üzerine bir insan kolonisi kurma hedefi de bulunuyor. Ancak bu süreç öyle çok kolay ya da kısa sürede olmayacak. Musk’ın hesaplarına göre Mars’ta kendi kendisini idare ettirebilecek insan topluluğu için çok ama çok fazla sayıda kalkışa (Tahminler 10 yıl boyunca haftada 20 farklı kalkışa işaret ediyor) ihtiyaç olacak.

SpaceX Raptor 2 yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın