reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship LOG Tasarım

SpaceX Starship için ilk tam kalkış yapıldı ancak sonrası kötü gitti

 - Güncelleme: 20 Nisan 2023 16:59

Uzun zamandır gündemde olan SpaceX Starship için sonunda ilk tam kalkış denemesi yapıldı ve bunda yarım kalan bir başarıya ulaşıldı.

Ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan SpaceX Starship için ilk tam kalkış denemesi aslında 17 Nisan itibarıyla gerçekleştirilecekti. Ancak kalkıştan kısa süre önce teknik bir sıkıntı yaşandı ve bu yüzden erteleme kararı verildi. Bu konuda SpaceX’in CEO’su Elon Musk,Bir basınç valfi donmuş gibi görünüyor. Eğer yakında çalışmaya başlamazsa bugün kalkış denemesi yok” demiş ve ardından gelen iptal kararı hakkında “Bugün çok şey öğrendik, şimdi yakıtı boşaltıyoruz, birkaç gün içinde yeniden deneyeceğiz…” yazmıştı. Bunun üstüne yeni tarih resmen 20 Nisan olarak açıklandı ve bugün beklenen başarı yarım şekilde elde edildi. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 30 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Bu konuda firma “Starship aşama ayrılmasından hemen önce planlanmamış bir parçalanma yaşandı” denildi, roket patlamadan önce de ciddi şekilde dönmeye başlamıştı. Elon Musk’ın daha önce “Başarı belki, heyecan garanti!dediği hayati çok sayıda verinin elde edildiği deneme, gerçekten çok uzun zamandır bekleniyordu. Bu ilk kalkış denemesi öncesinde burada izleyebileceğiniz “Mars’a Starship Görevi” isimli bir video da paylaşılmıştı. Bu bilgisayar ortamında hazırlanan “gelecek gösterimi” amaçlı video içerisinde, Starship’in Mars’a gidişi ve inişi gözler önüne serilmişti. Daha önce de aktardığımız üzere Elon Musk’ın en büyük hayalleri arasında insanoğlunu Mars’a götürmek yer alıyor ve bunu yapabilecek tek şirket uzun yıllar boyunca sadece SpaceX olacak gibi görünüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsanoğlunun uzay erişimi ve daha uzaklara gidebilmesi özelinde çok önemli olan Starship, şirket tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını temel alıyor. Raptor 1’den çok daha az parça ile bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretilebiliyor. SpaceX mühendislerinin her biri özelinde 250 ton güç için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1’e oranla yüzde 50’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship ve Super Heavy Booster‘ı yeniden kullanılabilir yapıda tasarlıyor. 

SpaceX Starship ve Super Heavy Booster yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın