reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Starlink uzaydan internet

SpaceX’ten uzaydan internet projesi Starlink özelinde dev hamle!

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için dev bir adım içerisinde. Sistem beklenenden daha büyük olacak.

SpaceX, hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk parti 60 adet Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermeyi başarmıştı. Burada ilk hedef dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarma ve böylelikle herkese uzaydan yüksek hızda (1Gbps) kablosuz internet sağlamak olarak açıklanmıştı. Starlink projesi için resmi kurumların onayını geçtiğimiz yıl içerisinde alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istediğini aktarıyordu. Ancak bu uydular yeterli bulunmamış gibi görünüyor. Çünkü firma süreci toplam 42 bin uyduya çıkarmak istiyor. 12 bin uydu için alınan izne ek olarak 30 bin yeni uydu için Uluslararası Telekomünikasyon Birliği‘ne başvuru yapan şirket, söylendiği kadarıyla bu artışı geleceğe yönelik olası ihtiyaçlara göre yapıyor. Yani sistemin ilk aşamada gerçekten 42 bin uydu ile başlamayacağı belirtiliyor. Ancak biliyorsunuz Elon Musk’ın ne yapacağı hiç belli olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink, çok önemli görünüyor

Daha önce öğrendiğimiz kadarıyla hazırlanan internet uyduları kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip. Bu sayede şirketin tam istediği noktaya konumlandırabileceği uydular, bunun için de özel bir itici sistem barındırıyor. Yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabilecek denilen internet uydularının, tanesi 227 kg ağırlığında. Modellerde hataları azaltmak adına iki değil bir adet güneş paneli olduğu da firma, büyük proje için ciddi çalışmalar yürütüyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da firmanın bizi Ay ve Mars’a götürecek roketi