reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet
SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX’in uzaydan internet projesi Starlink için tarihi başarı [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için beklenen tarihi adımı attı. Dev proje gerçek olarak başladı.

Yaşanan ertelemeler sonunda uygun şartlar sağlandı ve SpaceX kısa süre önce Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine göndermeyi başardı. Florida’da yer alan Cape Canaveral Üssü’nden yapılan yukarıda izleyebileceğiniz kalkışta artık süreci standart hale getiren Falcon 9 roket kullanıldı. Daha önce de açıkladığımız üzere dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, böylelikle herkese uzaydan yüksek hızda (1Gbps) kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu konuda ilk denemeyi 2018 içerisinde yapılan PAZ görevi kapsamında TinTin A & B uydularını deneme amaçlı göndererek yapan firma, bu projeye gerçekten büyük önem veriyor. Starlink projesi için resmi kurumların onayını geçtiğimiz yıl içerisinde alan SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istiyor. 

SpaceX Starlink uzaydan internet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX uzaydan internet projesi Starlink ile büyük ses getiriyor

Konu hakkında geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan firma, gönderilen uydular hakkında ufak bilgiler de vermişti. Söylendiği kadarıyla hazırlanan internet uyduları kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip. Bu sayede şirketin tam istediği noktaya konumlandırabileceği uydular, bunun için de özel bir itici sistem barındırıyor. Yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabilecek denilen uyduların, tanesi 227 kg ağırlığında. Modellerde hataları azaltmak adına iki değil bir adet güneş paneli olduğu da firma tarafından aşağıdaki video ile gösterilen detaylar arasında yer alıyor. Sistemin genel olarak ne zaman devreye alınacağı ise tam olarak bilinmiyor.