reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet projesi

SpaceX’in büyük uzaydan internet projesinde son durum

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz aylarda uzaydan internet projesi Starlink‘e başlamıştı. Projede gelinen son nokta için yeni bir açıklama geldi.

SpaceX, Dünya’ya uzaydan internet sağlayacak ilk 60 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine gönderdi. Bu proje için dünyanın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, biliyorsunuz böylelikle herkese uzaydan yüksek hızda (1Gbps) kablosuz internet sağlamak istiyor. İşte bunu gerçeğe dönüştürmek adına gönderilen ilk 60 uydudan 57 tanesiyle halen aktif kontrol iletişiminin sürdüğü açıklanıyor. Gönderilen 3 uyduyla iletişimi projenin başında kaybeden firma, yeniden bağlantıyı ise maalesef sağlayamıyor. Bu uyduların günün birinde Dünya’ya yöneleceği ve atmosferden geçerken yanarak parçalarına ayrılacağı belirtiliyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink uzaydan internet projesinin başında bulunuyor

SpaceX, 12 bin uydunun 4.225 tanesini farklı, 7.518 tanesini farklı yüksekliğe yerleştirmek istiyor. Kontrolün kaybedildiği üç uydu şimdi kötü görünüyor ancak gelecek için büyük önem arz ediyor. Daha büyük çaplı gönderimlerde şimdi oluşan iletişim sorununu yaşamamak adına firmanın bu üç uydudan ciddi veri elde ettiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Yörüngenin daha fazla insan yapımı uzay çöpü ile doldurulmaması için SpaceX’in büyük çalışmalar içerisinde olduğu biliniyor. Daha önce açıklandığı kadarıyla SpaceX Starlink uydularının kendi “Startracker” navigasyon sistemine sahip. Uydularda tam konumlandırma için özel bir itici sistem de bulunuyor. Bu açıdan uyduların yörünge çöplerini otomatik olarak belirleyip kaçınma manevrası yapabiliyor. Ancak yine de çöpleri artırmamak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Firma son görevinde bu amacına da ulaştı;