reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

SpaceX’ten olumlu ve olumsuz sonuçlarıyla çok önemli Falcon Heavy görevi [Video]

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce sonra dünyanın mevcut en güçlü roketi Falcon Heavy ile çıkılan STP-2 görevini tamamladı.

“Şimdiye kadarki en zorlu görev “diye aktarılan STP-2 kalkışı kısa süre önce sona erdi. Florida’da yer alan Cape Canaveral Hava Üssü’nden yapılan kalkışta üç adet Falcon 9’u bir araya getiren Falcon Heavy, tam 24 farklı uyduyu üç farklı yörüngeye taşıdı. Bu oldukça önemli son görev hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurdu. Önce olumsuz taraftan başlayalım. Falcon Heavy’nin merkezindeki Falcon 9 roket, Atlas Okyanusu’nda yer alan Of Course I Still Love You platformuna dikey olarak başarılı bir iniş gerçekleştiremedi. Bu merkez roket suya düşerek kullanılmaz hale geldi. Yanlardaki diğer iki Falcon 9 ise Cape Canaveral’da yer alan LZ-1 ve LZ-2 iniş noktalarına sorunsuz olarak “dikey iniş” gerçekleştirdi. Bu Falcon 9’lardan birisinin nisan ayındaki Arabsat-6A görevinde aktif olarak kullanılmıştı. Yeniden kullanılabilirlik için artık ciddi ciddi standart haline gelen bir adım daha atıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, son Falcon Heavy görevinde bir ilke imza attı

Firma hatırlarsınız uzun süredir roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için bir gemi tasarlıyor ve denemelerini yapıyordu. Burada Mr. Steven adını verdiği bir gemi kullanan firma, sonunda bu amacına ulaştı. Son görevde SpaceX, Mr. Steven ile kapakların bir parçasını sorunsuz olarak yakalamayı başardı. Daha önce duyduğumuz kadarıyla bu altyapı milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, Mr. Steven ile yakaladığı ilk kapağı daha sonra kullanacaklarını belirtiyor.