reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

SpaceX’in son görevinde kayıt altına alınan etkileyici video [İzle]

SpaceX, kısa süre önce dünyanın mevcut en güçlü roketi Falcon Heavy ile STP-2 görevine çıktı. İşte bu görevde etkileyici bir video kayıt altına alındı.

SpaceX, geçtiğimiz hafta “Şimdiye kadarki en zorlu görev “diye aktarılan başarılı bir STP-2 görevi gerçekleştirdi. Bu görev kapsamında üç adet Falcon 9’u bir araya getiren Falcon Heavy, tam 24 farklı uyduyu üç farklı yörüngeye taşıdı. Görevde Falcon Heavy’nin merkezindeki Falcon 9 roketi Atlas Okyanusu’nda yer alan Of Course I Still Love You platformuna indirememesi haricinde sorun yaşamayan firma, STP-2 görevinde çekilen bir videoyu paylaştı. Sayfanın üstünde izleyebileceğiniz video, Falcon Heavy’nin ucunda yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakların oluşturduğu “ışık şovunu” karşımıza getiriyor. Firmanın açıklamasına göre bu kapaklar Dünya’ya geri döndüğünde oluşan sürtünme ile atmosferdeki parçacıkları ısıtıyor ve videoda parlak mavi renkte görünen alevleri oluşturuyor. Gerçekten çok etkileyici görünen video, süreçte oluşan gücü de bir kez daha gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, bu roket kapaklarıyla alakalı bir ilke de imza attı

Firma hatırlarsınız uzun süredir bu büyük kapakları yakalaması için bir gemi tasarlıyor ve denemelerini yapıyordu. Bunun için Mr. Steven adını verdiği bir gemi hazırlayan firma, STP-2 görevi sonrasında sonunda bu amacına ulaştı. Şirket son görevde Mr. Steven ile kapakların bir parçasını sorunsuz olarak yakalamayı başardı. Daha önce duyduğumuz kadarıyla bu altyapı milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, Mr. Steven ile yakaladığı ilk kapağı daha sonra kullanacaklarını belirtiyor.