reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Android

Android marketi Google Play Store için korkutucu “zararlı uygulama” araştırması

Android dünyasının merkezini oluşturan Google Play Store, bir kez daha kötü bir haberle gündemde yer alıyor. Yapılan araştırma korkutuyor.

Google Play Store, rakibi App Store kadar iyi denetlenmiyor. Uzun yıllardır bu konuda büyük eleştiriler alan Google, son dönemde süreçte ciddi adımlar atıyor. Onay süreçlerinde değişiklikler yapan ve inceleme süreçlerini derinleştiren firma, buna rağmen kötü haberler ile gündeme gelmeye devam ediyor. İşte bunlardan birisi daha gündemde. Sydney Üniversitesi önderliğinde yapılan 2 yıllık bir araştırma ile Play Store içerisinde 2 binden fazla zararlı Android uygulaması bulundu. Özel bir makine öğrenme altyapısı ve algoritma ile 1 milyondan fazla uygulamayı inceleyen araştırma ekibi, 50 binden fazla potansiyel tehdit tespit edildiğini belirtiliyor. Burada zararlı olarak nitelendirilen birçok uygulama ihtiyacı olmadığı halde rehber gibi hassas verilere erişim isteyenler. Bunlar nispeten büyük bir risk oluşturmuyor çünkü kişilerden açıkça izin istiyor. Esas tehlikeli olanlar ise bünyesinde virüs / zararlı eklenti barındıran 2 binden fazla uygulama oluyor. Bu uygulamaların büyük bölümünün araştırma sonucunda Google tarafından silindiği belirtiliyor. Ancak market sürekli genişliyor ve fark edilmeyen zararlı uygulamaların sayısı artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android uygulamaları için Google Play Store denetiminin daha da iyi hale gelmesi gerekiyor

Sırf bu durum (Sahte, zararlı vb. uygulamalar) yüzünden Android’e geçmek istemeyen milyonlarca insan bulunuyor. Bu konuda Apple çok daha sıkı bir denetim uyguluyor ve birçok sorunu çok daha hızlı şekilde çözebiliyor. Ancak yine de Play Store’un artık eskiye nazaran çok daha iyi olduğu açıkça görülüyor. Sadece kullanıcıların çok dikkatli olması ve özellikle oyun indirirken çok dikkatli olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Fotoğrafları canlandıran yapay zeka