reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Android

Play Store için yapılan inanılmaz rakamların verildiği zararlı uygulama açıklaması

Android marketi Play Store, bir kez daha çok kötü bir haberle karşımızda bulunuyor. Bu sefer zararlı uygulamalar odağında inanılmaz rakamlar paylaşılmış durumda.

ESET malware araştırmacısı Lukas Stefanko’dan gelen bilgiye göre Android’in merkezini oluşturan Play Store içerisinde tam 335 milyondan fazla indirilen 172 zararlı uygulama tespit edilmiş. Bu indirme rakamının çok daha yüksek olabileceğini de söyleyen araştırmacılar, marketin güvenlik konusundaki durumunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Google’a yapılan bildirimler ile bu uygulamaların büyük çoğunluğunun marketten silindiği söyleniyor. Peki bu zararlı uygulamalar tam olarak ne yapıyor? Bu uygulamaların çoğu arka planda sessiz olarak çalışıyor. Burada sizden habersiz reklam tıklama, arayüzde reklam gösterme, gizli uygulama abonelik kaydı gibi durumlar karşımıza çıkıyor. Bilgi çalmaktan çok kullanıcılar üstünden para kazanmaya odaklanan bu uygulamalar, bunlara ek olarak telefonların internetini ve pilini gereksiz yere kullanıyor. Bu da elbette oldukça kötü görünüyor. Play Store’da gerçekten çok dikkatli olmak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android marketi Play Store için bu tarz sorunlar son bulmuyor

En son hatırlarsınız toplam 1,5 milyondan fazla indirilen Sun Pro Beauty Camera ve Funny Sweet Beauty Selfie Camera uygulamaları gündeme gelmişti. Google’ın tarafına yapılan bildirim sonrasında Play Store’dan kaldırdığı bu uygulamaları, yükleyen kişilerin de hemen telefonlarından kaldırılması öneriliyor. Çünkü bu uygulamaların kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösterdiği, reklam tıklama ağlarına yönlendirdiği ve telefonların pilini / gücünü gizli olarak ciddi şekilde sömürdüğü belirtiliyor. Bilgi çalma gibi bir amaçlarının olmadığı bu zararlı uygulamalar, yine de bilinmeyen bazı başka riskler taşıyor olabilir deniyor. Bu açıdan kesin olarak silmek gerekiyor.

İlgili Video