reklamı kapat

POPÜLER

Android iphone

iPhone ve Android cihazlardan hemen kaldırılması gereken yeni zararlı uygulamalar

Android marketi Play Store, bir kez daha kötü bir haberle karşımızda bulunuyor. Bu sefer iPhone uygulama marketi App Store da sürece dahil oluyor.

Biliyorsunuz Android tarafına yönelik araştırmalar yapan güvenlik şirketleri, sık sık yeni zararlı uygulamalar bulmaya devam ediyor. En son toplamda 1,5 milyondan fazla cihaza indirilen tam 15 zararlı uygulama tespit edilmişti. Bu uygulamalar yüklendikten hemen sonra ortadan kayboluyor ve böylece silinmeyi normal kullanıcılar için neredeyse imkansız hale getiriyordu. Sistem detaylarında kendilerini bir Android servisi gibi gösteren uygulamalar, reklam gösterme üstüne odaklanıyor. Yeni bulunan zararlı uygulamalar da benzer bir mantıkta hazırlanmış. Android tarafında 40 adet, iPhone modelleri içinse 17 adet iOS uygulaması reklam gösterme ve gizli reklam tıklama gibi konularda sizin üstünüzden (Çoğu zaman haberiniz olmadan) para kazanıyor. Bilgileri sızdırma gibi bir amaçları da olan bu uygulamalar, arka planda çalıştıkları için hem performansı hem de pil ömrünü olumsuz etkiliyor. Burada paylaşılan uygulamaların çoğunun Apple ve Google tarafından marketlerden silindiği belirtiliyor. Bu uygulamaları eğer yüklediyseniz sizin de telefonunuzdan kaldırmanız tavsiye ediliyor.

iPhone için bulunan zararlı uygulamalar şöyle;

“RTO Vehicle Information – EMI Calculator & Loan Planner – File Manager  Documents – Smart GPS Speedometer – CrickOne  Live Cricket Scores – Daily Fitness  Yoga Poses – FM Radio  Internet Radio – My Train Info  IRCTC & PNR – Around Me Place Finder – Easy Contacts Backup Manager – Ramadan Times 2019 – Restaurant Finder  Find Food – BMI Calculator BMR Calc – Dual Accounts – Video Editor Mute Video – Islamic World – Smart Video Compressor”

Android için bulunan zararlı uygulamaların bazıları ise şunlar;

Android iphone

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tarz zararlı uygulamalar iPhone dünyasından çok Android tarafında karşımıza çıkıyor

Burada Google’ın Play Store denetimini mutlaka ciddi şekilde daha fazla artırması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Çift ekranlı ve Android’li Microsoft Surface Duo