reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store

Android telefonları hedef alan çok zararlı uygulama: System Update

Android telefonlardan kesinlikle uzak tutulması gereken yeni bir zararlı uygulama bulundu. Bu uygulamanın adı System Update.

Zimperium araştırmacıları tarafından bulunan System Update, son dönemde çıkan en gelişmiş zararlı uygulamalar arasında yer alıyor. Sevindirici şekilde henüz Google Play Store içerisine girmeyen uygulama, üçüncü parti kaynaklardan ise yüklenebiliyor.

Bu uygulama bir kez yüklendiği zaman tam anlamıyla tüm telefonu ele geçiriyor. Aktarıldığı kadarıyla System Update dışarıya internet üstünden veri gönderebiliyor.

Uygulamanın telefondaki kişileri ve fotoğrafları çalabildiği, sizden habersiz fotoğraf çekebildiği ve mikrofonu açarak ses kaydı alabildiği aktarılıyor.

Buradaki en korkunç detaylardan birisi ise System Update uygulamasının girdiği telefonun konumunu bulabiliyor ve bunu dışa gönderebiliyor olması.

Dikkat çekmemek adına tüm dış bağlantıları çok düşük internet kullanımı ile yaptığı aktarılan zararlı uygulama, güvenlik araştırmacılarını da çok şaşırtmış durumda.

Zimperium CEO’su Shridhar Mittal, bunun “şimdiye kadar gördükleri en gelişmiş” kötü amaçlı Android yazılımlarından biri olduğunu belirtiyor. Bu açıdan herkesin bu uygulamaya karşı çok dikkatli olması gerekiyor.

Resmi Google Play Store bile yüzde 100 güvenli değilken, Android telefonlara Play Store dışından APK ile uygulama yüklemek çok ama çok büyük bir risk oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android güvenlik konusunda en son birçok zararlı daha bulunmuştu

Check Point Research araştırmacıları geçtiğimiz ay isimleri aşağıda yer alan dokuz uygulamanın Android telefonlardan silinmesini önermişti.

Bu bünyelerinde Clast82 isimli malware’in yer aldığı aktarılan uygulamalar, söylendiği kadarıyla kişilerin telefonları üzerinden banka / finansal verilerini çalmaya ve telefonun tam kontrolünü ele geçirmeye odaklanıyor.

Google’ın uygulama marketi Play Store’dan kaldırdığı uygulamalar, gerçekten çok tehlikeli görünüyor. Bu tarz uygulamaların sonu gelmiyor ve söylendiği kadarıyla Clast82, masum uygulamaları da kötü hale getirebiliyor.

  1. -Cake VPN (com.lazycoder.cakevpns)
  2. -Pacific VPN (com.protectvpn.freeapp)
  3. -eVPN (com.abcd.evpnfree)
  4. -BeatPlayer (com.crrl.beatplayers)
  5. -QR/Barcode Scanner MAX (com.bezrukd.qrcodebarcode)
  6. -Music Player (com.revosleap.samplemusicplayers)
  7. -tooltipnatorlibrary (com.mistergrizzlys.docscanpro)
  8. -QRecorder (com.record.callvoicerecorder)
  9. -eVPN (com.abcd.evpnfree)

İlginizi Çekebilir

Kayıp Samsung cihazları bulmak için yeni yol