reklamı kapat

POPÜLER

Android

Telefonlardan hemen silinmesi gereken 15 yeni zararlı Android uygulaması

Android marketi Play Store, bir kez daha kötü bir haberle karşımızda bulunuyor. Bu sefer telefonlardan hemen silinmesi gereken 15 yeni uygulama bulundu.

Android tarafına yönelik araştırmalar yapan güvenlik şirketleri, yeni zararlı uygulamalar bulmaya devam ediyor. Bu sefer yukarıda da dediğimiz gibi 15 yeni uygulama daha tespit edilmiş durumda. Bu uygulamaların en büyük özelliği kendilerini gizleyebiliyor olmaları. Toplamdan 1,5 milyona yakın kişi tarafından indirilen bu uygulamalar, yüklendikten hemen sonra ortadan kayboluyor ve böylece silinmeyi normal kullanıcılar için neredeyse imkansız hale getiriyor. Sistem detaylarında kendilerini bir Android servisi gibi gösteren uygulamalar, şimdilik belirtildiği kadarıyla reklam gösterme üstüne odaklanıyor. Yani telefonunuzda reklam göstererek sizin üstünüzden para kazanan uygulamalar, şu an yüksek ihtimalle Google Play Store içerisinde yer almıyor. Çünkü bu uygulamaları bulan Sophos, gerekli bildirimleri yaptığını aktarıyor. Bahsi geçen uygulamaların isimleri ise şöyle;

“Flash On Calls & Messages, Rent QR Code, Image Magic, Generate Elves-, SavExpense, QR Artifact, Find Your Phone, Scavenger—speed, Auto Cut Out Pro, Background Cut Out, Photo Background, ImageProcessing, Background Cut Out, Auto Cut Out, Auto Cut Out 2019”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında bu tarz sorunlar sık sık karşımıza çıkıyor

Geçtiğimiz ay da hatırlarsınız 1,5 milyondan fazla indirilen Sun Pro Beauty Camera ve Funny Sweet Beauty Selfie Camera uygulamaları gündeme gelmişti. Google’ın yapılan bildirim sonrasında Play Store’dan kaldırdığı bu uygulamaları, yükleyen kişilerin de hemen telefonlarından kaldırılması önerilmişti. Çünkü bu uygulamaların kullanıcılara istenmeyen reklamlar gösterdiği, reklam tıklama ağlarına yönlendirdiği ve telefonların pilini / gücünü gizli olarak ciddi şekilde sömürdüğü belirtildi.

İlgili Video