reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store

Telefonlardan hemen silinmesi gereken 49 yeni Android uygulaması

Telefonlardan hemen silinmesi gereken 49 yeni Android uygulaması daha bulundu. Uygulama marketleri tüm denetimlere rağmen sorun yaşatmaya devam ediyor.

TrendMicro, Android işletim sisteminin merkezi olan Play Store’da yeni zararlı uygulamalar buldu. Topam 3 milyondan fazla cihazı yüklendiği aktarılan bu uygulamaların hepsi direkt olarak aşağıda yer alıyor ve telefonlardan hemen silinmesi gerekiyor. Çünkü daha çok fotoğraf / video düzenleme ve oyun odaklı uygulamalar, cihanıza yerleşerek gizli reklam gösterimi gerçekleştiriyor. “Adware” olarak isimlendirilen bu 49 zararlı uygulama, sizin üstünüzde para kazanırken cihazının pil ömrünü ve performansını azaltıyor. Aynı zamanda gizli reklam tıklama ve izinsiz abonelik alma gibi can sıkıcı durumlarda da bulunan uygulamaların, şu an Google tarafından Play Store’dan silindiği aktarılıyor.

Android Play Store

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında sorunları azaltılması için Google önemli bir adım attı

İnternet devi, kısa süre önce “App Defense Alliance” isimli bir birlik kurdu. Güvenlik şirketleri ESET, Lookout ve Zimperium ortaklığında kurulan bu birliğin amacı, zararlı uygulamaları daha Play Store üstünden indirmeye sunulmadan tespit etmek. Bu gerçekten kullanıcılar için çok ama çok güzel görünüyor. Bu birlik sayesinde özellikle gizli malware taşıyan uygulamaların daha kolay tespit edilebileceği söyleniyor. Aynı zamanda başta düzgün olup daha sonra gizli şekilde zararlı faaliyetlerde bulunan uygulamaların da çok daha kısa şekilde market dışına alınacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Android’in en yeni güncel sürümü

İLGİLİ HABERLER