reklamı kapat

POPÜLER

marvel

Marvel Martin Scorsese sessizliğini bozdu

Martin Scorsese son haftalarda Marvel odaklı sinema eleştirisiyle gündeme geliyor. Stüdyonun başındaki Kevin Feige uzun zamandır devam eden sessizliğini sonunda bozma kararı aldı.

Süreci takip edemeyenler için durumu şöyle özetleyebiliriz: Geçtiğimiz haftalarda Martin Scorsese kendisine yöneltilen bir sorunun ardından şu sözleri sarf etti: “MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.”  Ardından Francis Ford Coppola ve Ken Loach gibi yönetmenler de ona katıldıklarını açıkladı. Elbette bu sözler çizgi roman uyarlamalarını takip eden izleyicileri memnun etmedi. Martin Scorsese de geçtiğimiz günlerde bu düşüncelerini detaylandırdığı uzun bir yazı paylaştı. Sinemanın geleceği adına endişeli olduğunu ifade etti. Yönetmen tüm sinemaların çizgi roman uyarlamalarıyla dolu olduğunu ve farklı filmler çekilse de bunları izleyicilerle paylaşmaya uygun yer kalmadığını ifade etmeye çalışıyordu. Onun düşüncelerini çok açık bir şekilde saygı çerçevesinde anlatması pek çok kişinin bu görüşleri çok daha net bir şekilde anlamasına yardımcı oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marvel stüdyolarından Martin Scorsese yorumu

Bu süreç boyunca Marvel’ın başındaki Kevin Feige yapılan eleştirilere yorum yapmamayı tercih etmişti. Ancak uzun zamanın ardından sessizliğini bozdu ve düşüncelerini paylaşmayı seçti. Marvel’ın başına geçirilen Kevin Feige şu sözleri sarf etti: “Aynı fikirde değilim. Marvel’ın filmlerinde çalışan herkes sinemayı seviyor. Aslına bakarsanız herkesin sinemaya bakışının farklı olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar elde ettiğimiz başarıyı arkamıza alarak risk almanın ve farklı şeyler denemenin keyifli olduğuna inanıyorum. Fakat elbette herkesin sanat anlayışı farklı olabilir. Martin Scorsese’nin bu yazısı üzerine başka biri çıkıp kendi görüşlerini paylaşabilir. Çünkü herkesin böyle bir hakkı var. Açıkçası neler olacağını görmek için sabırsızlanıyorum. Öte yandan bir film çekmeye devam edeceğiz.”

Aslına bakarsanız Kevin Feige’nin sözleri Martin Scorsese’nin yazısına bir cevap olmaktan çok, tepki olmakla kalıyor. Çünkü tecrübeli yönetmenin yazısında sunduğu argümanlardan hiçbirine cevap verilmediğini görüyoruz.

İlginizi çekebilir

Hulk’ın ilk Avengers Endgame sahnesi

İLGİLİ HABERLER