reklamı kapat

POPÜLER

Winter Soldier

Winter Soldier yıldızının Marvel eleştirilerine tepkisi

Winter Soldier karakteriyle izleyici karşısına çıkan Sebastian Stan, Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’nın Marvel eleştirilerine tepki gösterdi. Bunu izleyicilerin görüşünü öne çıkartarak yaptı.

Marvel’a dair eleştiriler geçtiğimiz haftalarda Martin Scorsese‘nin açıklamasıyla başladı. Tecrübeli yönetmen kendisine sorulan sorunun ardından “MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.” sözlerini sarf etmişti.

Winter Soldier yıldızının büyük yönetmenlere yanıtı

Ardından Francis Ford Coppola çıkıp Martin Scorsese’ye hak verdiğini açıkladı. Bu düşüncesini de şu sözlerle ifade etti: “Martin Scorsese, MCU filmlerinin sinema olmadığını söylediğinde haklıydı. Çünkü biz sinemadan bir şeyler öğrenmeyi, izlediğimiz şeyden bir şeyler kazanmayı, bir aydınlanma elde etmeyi, bilgi almayı veya ilham almayı bekliyoruz. Hiç kimse aynı filmi defalarca izleyerek bir şeyler öğrenemez. Martin Scorsese bu filmler için sinema değil derken nazik davranıyordu. O söylemedi ancak ben söyleyebilirim: Marvel filmlerinin hiçbir değeri yok.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marvel Sinematik Evreni’nde Winter Soldier karakteriyle boy gösteren Sebastian Stan ise bu eleştirilere oldukça saygılı bir şekilde karşılık verdi. Oyuncu “O benim kahramanım olarak gördüğüm yönetmenlerden biri. Onun söylediklerini dilerken bir yandan hayranlarla birlikte zaman geçiriyordum. Bir sürü insan yanıma gelip ‘bu karakter için çok teşekkürler’ veya ‘bu filmin mesajı bana çok yardımcı oldu’ ya da ‘şu film bana ilham verdi’ gibi pek çok yorumda bulundu. Tüm bu yorumları duyduktan sonra Marvel filmlerini insanlara yardımcı olmadığını nasıl söyleyebilirler?” dedi.

Süper kahraman filmleri geniş kitlelere ulaşırken, azınlıkları temsil ederek veya kendimizi bulabileceğimiz karakterlere yer vererek kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabiliyor. Fakat Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola‘nın eleştirdiği kısım tam olarak bu değildi. Onlar sinemanın sanat olarak ele alınmasını istiyor. Ancak Hollywood filmlerinin böyle bir misyonu pek yok.

İlginizi çekebilir

Hulk’ın ilk Avengers Endgame sahnesi