reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai HDC-6 Neptune

Art Deco tasarımıyla dikkat çekiyor; ilk detaylarıyla hidrojen yakıtlı Hyundai HDC-6 Neptune

28 Ekim’de kapılarını açacak olan ticari araç fuarında sahneye çıkacak Hyundai HDC-6 Neptune, şimdiden beklenti yaratmayı başardı.

Art Deco tasarım felsefesi varlığını özellikle 1920’lerin başında hissettiren ve etkilerini 60’lara kadar gördüğümüz bir akım olarak zihinlerimizde yer edindi. Mobilyadan otomobile kadar uzanan geniş bir yelpazede etkisini hissettiren bu felsefe bugün hala pek çok kişi için eşi benzeri olmayan bir noktada konumlanıyor. Bu “pek çok kişi” arasında kendimizi eklemekten de geri kalmıyoruz tabi ki. Sıkı LOG takipçilerin Art Deco ve Uzay Çağı’nın otomobil dünyasına etkisini, geçtiğimiz yıl özel bir yazı üzerinden hikayesini paylaştığımız Harley Earl üzerinden hatırlayabilir.

General Motors‘un bugünkü konumunda olmasını sağlayan efsane isimlerden birisi olan Earl, Futurliner tasarımında Art Deco’yu iliklerimize kadar hissettirmişti. Bu yıl düzenlenecek Kuzey Amerika Ticari Araç Fuarı, kökleri 1900’lerin başında dayanan bu felsefeyi tekrar göreceğimiz bir organizasyon olarak kayıtlara geçmeye hazırlanıyor. İlk resmi ipuçları paylaşılan Hyundai HDC-6 Neptune bizi şimdiden heyecanlandırmayı başardı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai HDC-6 Neptune projesinden ilk parçalar

Hidrojen yakıt mimarisi üzerine geliştirilen konsept kamyonun adı üzerinde de ayrı bir düşünülmüşlük söz konusu. Kaynaklara baktığımızda, ismin Roma mitolojisindeki su ve deniz tanrısı olan Neptün’e bir gönderme olduğunu görüyoruz ki bu işin manevi boyutunu biraz daha artırıyor. Art Deco’yu yoğunlukla hissettiğimiz alanlardan birisi olan trenlerin, Hyundai imzalı bu projeye ilham olduğu da detaylar arasında dikkat çekiyor. İpucu görselleri arasında kokpitinden de bir parça bulunan HDC-6 Neptune, burada ağırlıklı olarak teknolojinin de getirisiyle minimalizm felsefesini yansıtıyor. Farklı dinamiklere bölünen dijital ekranların hakim olduğu kokpitte, cam çerçevesinin tamamının ayrı bir işlevsellik sunması da üstünde konuşulması gerekenler arasında. Yılın en önemli projelerinden olabileceğinin sinyallerini veren HDC-6 Neptune’ü listemizin üst sıralarına not ettik bile.

İlginizi çekebilir

Scania AXL