reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Nexo

Hyundai Nexo ile çarpışma testi derecelendirmelerinde bir ilk [İzle]

Amerika’da yapılan testlerde üst seviye performansıyla göz dolduran Hyundai Nexo, hidrojen yakıt kategorisinde de bir ilki gerçekleştirdi.

Seri üretime hazır versiyonuyla geçtiğimiz yılın ilk günlerinde tanıştığımız Hyundai Nexo, markasının geleceği için bir mihenk taşı niteliğindeydi. Elektrikli otomobillere geçiş sürecinden ziyade gelecekte en az onlar kadar kendine pazar yarabilme tartışmalarının odağında olan hidrojen yakıt teknolojisi, bu modelin temelini oluşturuyordu. Sadece hidrojen yakıtıyla 600 kilometreye varan menzil kat edebilen Nexo, günümüz itibarıyla Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yer alan satış noktalarındaki yerini almış durumda. Otomobilinin yenilikçi altyapısıyla birlikte güvenliğine de fazlasıyla inanan Hyundai cephesi, süreç içerisinde bu konuyla ilgili ilginç bir adım attı. Bu kapsamda çarpışma testlerini gerçekleştiren Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü‘nün bizzat kapsını çalan Koreli üretici, Nexo’nun derecelendirilmesi adına başvuru gerçekleştirdi. İşi daha da ilginç yapan nokta ise, sürecin çarpışma testleri için de hidrojen yakıtlı bir otomobille ilk kez tanışmasıydı. Ortaya ise şüphe konusunda tek zerre kalıntı bırakmayacak bir sonuç çıktı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Nexo en yüksek dereceyle güvenlik sınavını verdi

Enstitü tarafından yapılan test koşullarına baktığımızda, otomobillerin üst seviye derecelendirme elde edebilmesi için ön, arka ve yan gibi 360 derecelik bölgeleriyle bir bütün olarak yüksek seviye göstermesi gerektiğini görüyoruz. Bunlarla birlikte standart olarak sunulan teknolojik güvenlik desteklerinin çeşitliliği ve çalışma doğrulukları da değerlendirmenin temel kriterleri arasında. Nitekim giriş seviyesi donanımlara baktığımızda; otonom acil frenleme, kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici ve asistan destekleri karşımıza çıkıyor. Nexo’nun çarpışma önleme ve uyarı sisteminin saatte 40 kilometre hıza kadar kriterleri karşılayacak şekilde performans sergilemesi ise ön plana çıkarılmış durumda. Amerika’da yaklaşık 58.000 dolardan başlayan fiyatlarla sunulan Nexo’yu önümüzdeki süreçte çok daha fazla duymamız muhtemel görünüyor.