reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Nexo
Hyundai Nexo
Hyundai Nexo
Hyundai Nexo
Hyundai Nexo

Hidrojen yakıt hücreli Hyundai NEXO ile dev test

05 Şubat 2018

Güney Kore merkezli otomobil üreticisi Hyundai, hidrojen yakıt hücreli modeli NEXO ile dev bir test gerçekleştirdi. Firma bu test ile sürücüsüz gelecekteki yerini gözler önüne serdi.

CES 2018 kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Hyundai NEXO, şirketin teknolojik olarak en gelişmiş modelleri arasında yer alıyor. Hidrojen ile elektriği birleştiren otomobil, açıklandığı kadarıyla 160 beygir güce ve 394 Nm torka sahip. 0’dan 100 km/s hıza  yaklaşık 10 saniyede çıkabilen otomobil, tek seferde 800 kilometre yol yapabiliyor. Sadece hidrojen yakıt ile 595 kilometre gidebildiği belirtilen önemli model NEXO, gerçekleştirilen teste bakıldığı zaman geleceğe de sonuna kadar hazır. Güney Kore’de yapılan 190 km’lik otonom sürüş testine katılan otomobil (Üç adet), “Seviye 4” sürüş kabiliyetiyle kendisini kanıtlamış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsana ihtiyacın olmadığı Seviye 5’in hemen bir altında yer alan araç, dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli sürücüsüz otomobili olarak lanse ediliyor. Bünyesinde yer alan radar, LiDAR, kamera, GPS ve sensörler ile kendi başına hareket edebilen araç, otonom sistemler açıkken saatte 110 km hıza kadar çıkış yapabiliyor. Yani otobanda dahi kendi başına gidebilen Hyundai NEXO, yolcuğun başında açılan otomatik pilot sonrasında hiçbir insan kontrolüne ihtiyaç duymayarak kendisine hayran bırakıyor. Paralı turnikeleri dahi otomatik şekilde geçebilen araç, yoldaki yavaş otomobilleri gerekli görürse kendi başına sollayabiliyor.

Hyundai Nexo

Hyundai NEXO otonom geleceğin en önemli modellerinden

Şirketin hali hazırda satışı yapılan otomobil modelleri de sürücü desteği konusunda oldukça iyi işler ortaya koyuyor. Görüldüğü üzere gelecek modelleri de çok iyi duran firma, bu konuda diğer firmalar kadar reklam yapmıyor ancak sürece çok ama çok sağlam hazırlanıyor. Yapılan bu testte üç adet NEXO’ya ek olarak sürücüsüz gitmesi için özel modifiye edilmiş iki Genesis G80‘in de yer aldığı belirtiliyor.

İlgili Video