reklamı kapat

POPÜLER

Scania AXL

İnşaat sahalarının otonom gelecek yüzüyle tanışın; Scania AXL [Video]

Şu aşamada bir konsept olarak lanse edilen Scania AXL, üzerinde taşıdığı dinamiklerle geleceğin otonom kanatlarının çeşitliliğini gözler önüne seriyor.

Otonom sürüş teknolojisinin binek otomobiller kadar işin ağır yükünü çeken kamyonlar arasında da hızla ilerlediğini biliyoruz. Süreç içerisinde pek çok farklı markanın sürücüsüz ürün teslimatı için başarılı denemeler yaptığına da şahit olduk. Bu alanda önemli çalışmalar yürüten ve geçtiğimiz haziran ayı içerisinde sürücüyüz otobüs konseptini tanıtan Scania bu seferki kozunu daha farklı bir kol üzerinden yapıyor. Scania AXL adıyla tanıtımı gerçekleştirilen ve inşaat sektörü için geleceğin marka vizyonunu temsil eden araç, sahip olduğu tasarım yüzüyle de akıllarda yer edinecek nitelikleriyle dikkat çekiyor. Modelle ilgili yapılan açıklamalar arasında, en dikkat çekenlerden birisiyse güç olarak elektrikten faydalanılmamış olması.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Scania AXL üretimden önemli sinyaller taşıyor

Gücünü yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş biyoyakıttan alacak bir içten yanmalı makine üzerinden yere aktaracak olan AXL için, gelecek ile geleneksellik arasında bir köprü benzetmesinin yapıldığını söylemek mümkün. Onu diğerlerinden ayrı kılacak otonom özellikleri ise, meraklılarının çok da yabancı olmadığı donanımlar üzerinden işleyiş sağlıyor. Aracın farklı noktalarına konumlandırılan kameralar, radar, lidar ve GPS sistemleri sürücüsüz işleyiş sırasında makinenin temel destekçileri konumunda olacak. Bu alanda seri üretime geçip pazara girişi yapan ilk firma olmak isteyen Volkswagen grubu altındaki Scania’nın çalışmalarına hız verdiği de resmi kaynaklarca özellikle altı çizilen noktalar arasında. Şimdilik teknik veri konusunda herhangi bir parçası üzerine değerlendirme yapamayacağımız AXL, marka mühendislerinin yeni sınırları deneyimlemesi adına kilit rol üstlenecek. Önümüzdeki süreçte bu karakteri farklı inşaat ve madencilik sahalarında görmeye hazırlıklı olmakta fayda var.