reklamı kapat

POPÜLER

Scania, sürücülerin beyin dalgalarını takip ediyor [Video]

Scania, geleceğin sürüş deneyimi üzerine yaptığı çalışmada sürücülerin karşılaştıkları durumlara göre verdiği tepkileri analiz eden bir test gerçekleştirdi.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte daha çok yaygınlaşan otonom ve yarı otonom sürüş sistemleri binek model üreticileri dışında kamyon üreticilerininde yatırım ve Ar-Ge çalışmaları yaptığı teknolojiler arasında. Bosch’un geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen 66. IAA Ticari Araçlar Fuarı’nda tanıttığı VisionX konsept çalışması otonom sistemlerin sadece binek modellerle sınırlı kalmayacağının ilk resmi adımlarından biriydi. İsveçli üretici Scania‘da güvenli sürüş ve bunların sanal sistemlere aktarılması üzerinde mesai harcayan önemli üreticiler arasında yer alıyor.

Scania Ar-Ge departmanı, Almanya Biyolojik Sibernetik Max Planck Enstitüsü işbirliği ile beyin dalgalarının sürücü performansına etkilerini araştırdı. Araştırmaya toplamda 16 sürücü katıldı. Sürücülerin kafasına beyin dalgalarını ölçülerek verdikleri tepkiler kaydeden, 64 elektrot bağlı EEG başlığı takıldı. Her sürücü için iki kez olmak üzere yolda ve simülatörde olmak üzere 25 dakika boyunca araç kullandırıldı. Araç kullanımı sırasında on iki farklı uyarı sesi toplam 25 kez çalındı. Araştırmalarda sürücülerin yol engeli, yük kayması, olumsuz hava şartları gibi durumlarda sesli ikazlara nasıl tepkiler verdiği gözlemlendi ve kaydedildi. Elde edilen sonuçlara göre sürücülerin bazı seslere diğerlerine kıyasla daha fazla ve daha çabuk tepki gösterdikleri ortaya çıktı. Ayrıca sürücünün her gün seyir halinde verdiği tepkilerin, sesli sinyaller sonucu nasıl değiştiği de takip edildi. Tüm sürücüler için daha güvenli yol koşulları tespit etme ve gelecekte bunu sanal ortamda şekillendirmeyi amaçlayan marka sesli ikazların diğerlerine göre çok daha fazla etkili olduğunu kesin olarak kanıtladı.

VİDEO
https://youtu.be/6J9o5RH5Xbg