reklamı kapat

POPÜLER

Scania NXT

Scania imzalı geleceğin “modüler” taşıma aracı [Video]

Taşımacılık konusunda bir dünya markası olan dev isim Scania, gelecek için de çalışmalar yapıyor. Burada karşımıza modüler konsept NXT çıkıyor.

Birçok firma elektrikli ve otonom araçlar üzerinde çalışıyor. Ancak sürece genelde ticari açıdan yaklaşılıyor ve her amaç için farklı araçlar tasarlanıyor. Dünyaca ünlü Scania ise sürece “modüler” bir dokunuş bırakmak istiyor. Bu noktada hazırlanan NXT konsepti, firmanın gelecek planlarının somut bir örneği olarak karşımızda bulunuyor. Firma, temel olarak ön ve arka aksı birbirinden bağımsız bir elektrikli araç tasarlıyor. Bu sayede gündüz yolcu taşımak için kullanılan bir araç, akşam çok kısa sürede çöp ya da kargo kamyonu haline getirilebiliyor. Bunun için üst kısmın değiştirilmesi yeterli oluyor, altyapı aynı kalıyor. Elbette otonom yani sürücüsüz olarak hayal edilen ve bu şekilde tasarlanan NXT, gerçekten oldukça ilginç görünüyor.

Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
Scania NXT
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Scania NXT projesi hemen hayata geçmeyecek

Firma şu an 2030 gibi uzak bir gelecekten bahsediyor. Ancak dünyamız bu tarz sistemlere doğru gidiyor. Bir yandan uçan otomobil ve uçan taksiler geliştirilirken, bir yandan da otonom kamyon modelleri ve araçlar gündemde yer alıyor. Gelecekte taşımacılık sürecinde insanlara olan ihtiyacın çok düşük olacağı görülüyor ve bunun birçok faydası yanında iş gücü açısından ciddi zararları da olacak deniyor.