reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HongMeng

Huawei işletim sistemiyle gelecek ilk telefon Mate 30 mu olacak?

Ambargo nedeniyle HongMeng OS isimli kendi işletim sistemini geliştiren Huawei, bu işletim sistemini ilk olarak hangi cihazda yer verecek?

Huawei, Google’ın hamlesi doğrultusunda Android lisansını kaybettiği için kendi işletim sistemine yöneldi. Firma gelecek cihazlarında Android kullanmaya devam edebilecek ancak bu cihazlarda Play Store olmayacak. Bu yüzden bir alternatife ihtiyaç duyan teknoloji devi, geleceğini HongMeng üzerine kurmak istiyor. Bu gündemden düşmeyen işletim sistemi, gelen son bilgilere göre ilk olarak Mate 30 ailesinde yer almayacak. Firmanın işletim sistemini ilk olarak orta seviye bir cihaza koyacağı ve bu cihazı Çin sınırları içerisinde satışa çıkaracağı söyleniyor. Bunun arkasında ise işletim sisteminin global pazara henüz hazır olmaması yer alıyor. Biliyorsunuz Çin içerisindeki kullanıcılar Google servisleri olmadan hayatlarını sürdürüyor. Ancak global pazara böyle bir çıkış yapmak imkansız duruyor. Kısa süre önce duyduğumuz kadarıyla Android’den yüzde 60 daha hızlı çalışan sürüm, ilginç olarak OPPO ve Vivo desteğinde geliştiriliyor. Bu açıdan tüm Çin akıllı telefon camiası için büyük önem arz eden Huawei HongMeng, yine ekim ayında karşımıza çıkacak açıklamalarıyla gündemde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HongMeng OS Türkiye’de bile kayıt altına alındı

Ancak işletim sisteminin global olarak Ark OS adını kullanacağı yönünde bilgiler geliyor. Ark OS global pazar için gerçekten daha mantıklı görünüyor. Yazılım tarafı için gerçekten büyük bir adım atan firma, zorlu bir sürece giriş yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi