reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi HongMeng

Huawei işletim sistemi için ortaya çıkan Türkiye detayı

Huawei, kendi işletim sistemiyle gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer ise sürüm için ortaya çıkan bir Türkiye detayı karşımızda.

Amerika ambargosu nedeniyle Google’dan Android lisansını kaybeden Huawei, biliyorsunuz gelecek akıllı telefonlarında Android yerine kendi işletim sistemini kullanmak istiyor. İşte bu tüm Android uygulamalarını çalıştırabileceği belirtilen işletim sistemi, sürekli olarak Çin’de HongMeng OS olarak isimlendirilecek haberleriyle gündeme geliyordu. İşletim sistemini Çin dışında Oak OS ya da Ark OS adıyla karşımıza çıkaracağı söylenen Huawei, global olarak da “HongMeng OS” adını kullanacak gibi görünüyor. Çünkü firmanın aralarında Türkiye’nin de olduğu Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Meksika, İspanya, Güney Kore, Peru, ve Filipinler’de HongMeng’i kayıt altına aldığı ortaya çıkmış durumda. Resmi çıkış öncesinde isim / marka konusunu garanti altına alan şirket, bu işletim sistemini telefonlar yanında tablet ve bilgisayarlar için de hazırlıyor. Biliyorsunuz Google’ın hamlesi nedeniyle gelecekte isterse Android’i kullanmaya devam edebilecek ancak Play Store’a erişimi kaybedecek firma, bu konuda en büyük adımı kendi işletim sistemiyle ortaya koymak istiyor. Donanım tarafında da tam bağımsızlık isteyen Huawei’nin, yazılım tarafında attığı bu adım çok ama çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei işletim sistemini çok fazla beklemeyeceğiz

Açıklandığı kadarıyla işletim sistemi ağustos ya da eylül ayında lanse edilecek. Bu açıdan heyecanın arttığı sürüm, nasıl bir deneyim ortaya koyacak çok merak ediliyor.

İlginizi Çekebilir

En yeni cihazlardan Nokia 2.2