reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi

Huawei işletim sistemi hakkında yeni bilgiler

Amerika ambargosu ile karşı karşıya kalan Huawei, kendi işletim sistemini geliştiriyor. İşte bu sistem hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmış durumda.

Android lisansını kaybeden Huawei, gelecek akıllı telefonlarında Android yerine kendi işletim sistemini kullanmak istiyor. Tüm Android uygulamalarını çalıştırabileceği belirtilen bu işletim sistemi, gelen bilgilere göre Çin’de HongMeng OS olarak isimlendirilecek. Yeni ortaya çıkan detaylara bakıldığında ise işletim sisteminin global olarak Oak OS adını taşıyacağı görülüyor. Daha önce Ark OS adıyla geleceği de söylenen işletim sistemi, aktif olarak birçok konuda test ediliyor deniyor. Google’ın hamlesi nedeniyle gelecekte isterse Android’i kullanmaya devam edebilecek ancak Play Store’a erişimi kaybedecek firma, bu konuda en büyük adımı kendi işletim sistemiyle ortaya koymak istiyor. Donanım tarafını Çin içerisinde halledebilecek gücü ve imkanı bulunan firma, yazılım tarafında da bağımsızlığını elde etme konusunda büyük bir adım planlıyor. Bu durum firmanın Amerika ile olan sorunları ve Çin – Amerika ticari savaşı nedeniyle çok büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei işletim sistemi ne zaman gelecek?

Açıklandığı kadarıyla işletim sistemi ağustos ya da eylül ayında lanse edilecek. Bu daha önce ortaya atılan “2020 başında çıkacak” tahminlerine göre çok daha güzel görünüyor. Google aslında tüm bu süreçten rahatsız oluyor. Kısa süre önce Amerika hükümetine Huawei’den gelecek Android temelli bir işletim sisteminin daha fazla güvenlik riski oluşturacağını bildiren firma, sürecin çözülmesini ve en büyük partnerlerinden birisiyle yeniden normal operasyonlar gerçekleştirmenin yollarını arıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın çok pahalı profesyonel modelleri