reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Ark OS HongMeng OS Harmony OS

Huawei işletim sistemi HongMeng OS için atılan yeni resmi adım

Eğer bir değişiklik olmazsa Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında tanıtılacak HongMeng OS, global pazara hangi isimle çıkacak? Yeni bir alternatif daha ortaya çıktı.

Türkiye’de dahi kayıt altına alınan Huawei işletim sistemi HongMeng OS, son dönemde en çok merak edilen yazılım konumunda yer alıyor. Firmanın Android lisansı iptal edilince öne çıkmaya başlayan sürüm, şimdiye kadar global olarak Ark OS adıyla çıkabilir deniyordu. Şimdi ise Harmony OS ortaya çıktı. Kısa süre önce resmi olarak kayıt altına alınan bu isim, HongMeng OS’un global adı olabilir deniyor. Kayıtlarda “mobil ve bilgisayar için işletim sistemi” olarak geçen Harmony OS, isimsel olarak gayet güzel ve akılda kalıcı görünüyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla HongMeng OS yüklü 1 milyondan fazla test cihazı ile geliştirme çalışmaları yapan şirket, önemli bir döneme ve dönüşüme hazırlanıyor. Amerika’dan yazılım tarafında bağımsız haline gelmesi çok önemli olan şirket, bu bağımsızlığı donanım tarafında da elde etmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HongMeng OS akıllı telefonlara gelmeyecek

Bu bilgi geçtiğimiz günlerde resmi olarak açıklanmıştı. Üst düzey Huawei yetkilisi Liang Hua‘nın açıklamasına göre işletim sistemi direkt olarak IoT cihazlara odaklanıyor. Yani “nesnelerin interneti” cihazlarına özel tasarlanan işletim sistemi, akıllı telefonları kapsama alanı dışında tutuyor. Akıllı telefon konusunda henüz karar vermediklerini belirten Liang Hua, yeni Huawei akıllı telefonların açık kaynak kodlu Android üzerine kurulacağını kesinleştirmiş oluyor. Bu açıklamalardan sonra HongMeng’i sadece otomobillere, IoT ev ürünlerine, akıllı televizyonlara ve akıllı giyilebilir ürünlere geleceği görülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yakında tanıtılacak Samsung Galaxy Note 10